ADAC Sachsenring Classic 2022

Marián Zeman

PLUS GALÉRIA – Spolu už po šiestykrát sa zišli milovníci histórie a rýchlych kolies na nemeckom Sachsenringu pri príležitosti konania festivalu ADAC Sachsenring Classic.

Nadšených 35 000 divákov sa prišlo pozrieť nielen na legendy cestných pretekov motocyklov, ale zároveň s nimi aj osláviť 95. výročie Sachsenringu. V roku 1927 po prvýkrát zaburácali pretekárske stroje v Hohenstein-Ernsthall a jeho blízkom okolí, čím sa začal písať tento krásny príbeh.

V najviac sledovanej triede legiend nechýbali znovu tie najväčšie esá v čele s 15-násobným majstrom sveta Giacomom Agostinim, ktorý počas celého víkendu doslova od rána do večera rozdával autogramy svojim fanúšikom a zároveň aj prijímal gratulácie, pretože prednedávnom oslávil krásnych okrúhlych 80 rokov. Sprevádzal ho dlhoročný priateľ Peter Baláž, ktorý tak isto vyhovel nejednej žiadosti o autogram či spoločnú fotografiu.

Veľkej pozornosti sa tešil majster sveta klasických 500viek z roku 1993 Američan Kevin Schwantz spolu so svojim krajanom, trojnásobným svetovým šampiónom Freddiem Spencerom. Ďalším do partie bol domáci obľúbenec Toni Mang. Päťnásobný majster sveta je najúspešnejším nemeckým sólovým pretekárom a zároveň jediným jazdcom, ktorému sa podarilo vyhrať Grand Prix Československa v Brne v rámci majstrovstiev sveta na starom okruhu a aj na novom automotodróme.

Silnú zostavu v triede legiend dopĺňali majstri sveta Christian Sarron, Jon Ekerold, Sandro Cortese, Stefan Bradl, Jörg Teuchert ale aj ďalší skvelí pretekári Kneubühler, Wimmer, Fuchs, Stadler, Bo Granath, Helmut a Bernd Kassner či Jos Schurgers. Aj v ostatných triedach sa predstavili známe tváre ako majster sveta 50tok z krajiny tulipánov z roku 1974 Henk van Kessel, jeho krajan Aalt Toersen a mnohí ďalší. Prítomní boli aj Dieter Braun a Helmut Bradl napriek tomu, že sa nepredstavili v sedle motocyklov. Tradičnou čerešničkou na torte je špecialita miestnych organizátorov vytvorená pre fanúšikov, ktorí si po zakúpení špeciálnych vstupeniek majú možnosť splniť svoj sen a postaviť sa bok po boku so svojimi idolmi z mladosti na štartovom rošte. Tieto vstupenky boli už niekoľko týždňov pred podujatím beznádejne vypredané.

Veľkým ťahákom pre divákov bola aj kedysi populárna séria PRO-Superbike, ktorá sa jazdila v rámci nemeckého šampionátu a niekoľkokrát sa predstavila aj pri Grand Prix ČR na Masarykovom okruhu v Brne. Práve séria PRO-Superbike išla prvé preteky na novopostavenom okruhu Sachsenring v roku 1996. Promotéri, ktorí stáli v čele tejto série v roku 1991, bývalí pretekári Franz Rau a Steve McLaughlin priviedli na Sachsenring špičku tejto triedy. PRO-SBK revival po rokoch 2014 a 2015 už po tretíkrát zavítal na túto trať a s ním aj najúspešnejší pretekár tejto série, trojnásobný víťaz Christer Lindholm zo Švédska, ktorý sa v roku 1993 prebojoval do Top10 celkového poradia MS Superbikov.
Ďalšími šampiónmi v štartovej listine bol dvojnásobný víťaz Edwin Weibel zo Švajčiarska a domáci Jochen Schmid, ktorý triumfoval v roku 1995, pričom viackrát sa počas svojej kariéry umiestnil v Top 10 v triede 250 na majstrovstvách sveta.

Martin Wimmer a Jörg Teuchert štartovali taktiež v tejto triede a svoje majstrovstvo predviedli aj ďalšie známe mená tejto série Michael Rudroff, Bernhard Schick, Detlef Karthin, Thomas Franz či víťaz Grand Prix Macau 1997 Andreas Hofmann zo Švajčiarska.
Veľkým zážitkom bolo opať vidieť v sedle svojej Yamahy YZF 750 v žltých farbách HB u nás dobre známeho Arpáda Hármatiho z Maďarska či Martina Kratzera, pri ktorom sa nejednému z nás vynárajú spomienky na nezabudnuteľné súboje trojice Ilmberger, Kratzer, Miloš Baláž z 90tych rokov na našich letiskách.

Na Sachsenringu sa nielen oslavovalo ale aj lúčilo. V sedle svojej MZ sa s divákmi rozlúčil a ukončil svoju bohatú kariéru Heinz Rosner. Pozornosť pútala aj trieda MV Agusta Corsa Classica kde okrem božského Aga a Gianfranca Boneru mohli diváci obdivovať viaceré klenoty tejto talianskej značky.
S nahliadnutím do histórie ďalšej slávnej značky Yamaha mohli fanúšikovia potešiť svoj zrak prostredníctvom originálnych skvostov, ktoré na Sachsenring priviezla Yamaha Motor Europe zásluhou svojho prednedávnom založeného Yamaha Racing Heritage Clubu.

Text a foto: Marián Zeman

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *