Zajac a Adamik na pretekoch v talianskej Modene

Richard Karnok

Ďalšie podujatie talianskeho šampionátu CIV/OHVALE COPPA ITALIA sa konalo v Modene. Zúčastnili sa ho aj dvaja slovenskí pretekári, Mário Zajac a Jakub Adamik.

KUBO #12

Už po tretíkrát v tejto sezóne sme sa zúčastnili talianskeho šampionátu CIV, a to konkrétne na trati v Modene. Bola to pre mňa úplne nová trať, s ktorou som sa musel vysporiadať a musel som sa prispôsobiť opäť niečomu novému. Na trať sme prišli v piatok ráno, a tak som mal možnosť nastúpiť na niekoľko voľných 15 minútových tréningov. Tie sme sa snažili využiť predovšetkým na to, aby som sa zoznámil s traťou a aby sme už počas piatku správne nastavili motorku. Charakteristika trate bola úplne odlišná ako tie, na ktorých som doteraz jazdil. Bolo to tak hlavne kvôli tomu, že sa tu nachádzalo niekoľko pasáží s prevýšením, a tiež dlhá rovinka, na ktorej sme museli vedieť využívať slipstream. Práve jeho dostatočné využívanie bolo pre mňa dosť náročné.  Po piatkových tréningoch som nebol vôbec spokojný. Nepodarilo sa nám nájsť to správne nastavenie, a tak sme sa o to museli pokúsiť v sobotu, kedy nás čakali dva voľné tréningy a dve kvalifikácie.

Sobota sa niesla v podobnom duchu ako aj celý piatok. Stále sme sa snažili posunúť dopredu a hrali sme sa s nastavením, no ani počas jedného tréningu sa nám to nepodarilo tak, ako by sme si predstavovali. Do kvalifikácie som však nastupoval s dobrou náladou a veril som, že sa mi podarí zajazdiť dobrý čas na to, aby som mal počas nedeľných pretekov dobrú pozíciu na štarte. Avšak prvá kvalifikácia sa mi vôbec nepodarila, pretože som vyšiel na trať tak, že som jazdil takmer sám a nepodarilo sa mi tak zavesiť za inými jazdcami a využiť slipstream. Druhá kvalifikácia však nebola o nič lepšia. Opäť som si nesprávne vypočítal vyjdenie na trať a opakovalo sa vlastne to isté, čo aj v prvej kvalifikácií. Musel som sa tak uspokojiť s predposledným miestom na štarte, čo bol pre mňa doteraz najhorší výsledok z kvalifikácie počas celej tejto sezóny.

Nedeľu ráno sme začali s ranným warm up-om, počas ktorého sme opäť skúsili nové nastavenie, s ktorým sme napokon nastúpili aj do oboch pretekov. Celé prvé preteky som bojoval o pozíciu s talianskym jazdcom, ktorého som nakoniec porazil a prišiel som tak do cieľa na desiatom mieste. Druhé preteky prebiehali veľmi podobne. Štart sa mi podaril, a tak som sa snažil čo najdlhšie udržať jazdcov predo mnou, čo sa mi nakoniec nepodarilo. V druhých pretekoch som tak po opakovanom boji s talianskym jazdcom prišiel na deviatom mieste. Pozitívom pre nás však bolo, že sa mi podarilo jazdiť  moje najrýchlejšie kolá celého víkendu. 

Celý víkend však beriem ako novú skúsenosť. Od piatku sa nám nedarilo tak, ako by sme si predstavovali a ani trať mi vôbec nesadla. Najbližší víkend máme po dlhej dobe konečne voľno a budem sa snažiť nabrať nové sily do ďalších pretekov, ktoré nás čakajú o dva týždne v talianskom Ottobiane. S touto traťou už máme skúsenosti, a tak dúfam, že sa nám tu podarí zajazdiť výsledky, s ktorými by sme boli spokojní.

ZAJO #9

Minulý víkend sme sa zúčastnili pretekov šampionátu COPPA ITALIA JUNIOR v talianskej Modene. Bola to pre nás veľká výzva. Bol to môj prvý víkend na veľkej trati na OHVALE 190. Do Modeny sme prišli v piatok ráno, avšak rozhodli sme sa celý piatkový program vynechať. Začali sme jazdiť až v sobotu ráno, kde nás doobeda čakali dva 15-minutové voľné tréningy. Prvý tréning som sa potreboval zoznámiť s veľmi náročnou traťou. Nedopadlo to vôbec zle, strácal som niečo okolo 2 sekúnd na taliansku špičku. Do druhého tréningu sme skúsili iné nastavenie motorky, hneď od začiatku som bol rýchlejší. V mojom najrýchlejšom kole som spravil v poslednej zákrute chybu, a spadol som. Motorku sa mi podarilo opäť naštartovať a mohol som pokračovať ďalej.

V sobotu poobede boli na pláne dve kvalifikácie. Pred prvou sme zmenili znova nastavenie motorky. Prvá kvalifikácia sa mi nepodarila, keďže som všetky rýchle kolá odjazdil bez slipstreamu, ktorý bol na tejto trati kľúčový. Skončil som na 6. mieste. V druhej kvalifikácií som sa pokúšal vyvážať za rýchlejšími jazdcami, a čas sa mi podarilo zrýchliť o pol sekundy, no na lepšiu pozíciu to stále nestačilo. Sobotný program sme teda ukončili na 6. mieste.

V nedeľu ráno sme mali 10-minutový warm up. V tomto tréningu sme potrebovali ešte doladiť malé detaily, čo sa nám úspešne podarilo. Poobede nás čakali dvoje preteky. Prvé preteky pre mňa nezačali vôbec dobre. V zahrievacom kole, v poslednom sektore, taliansky jazdec predo mnou nepochopiteľne zabrzdil v zákrute a mne neostávalo nič iné, iba zabrzdiť, čo viedlo k menšiemu pádu. Motorku som hneď zodvihol, roztlačil a stihol som štart pretekov. Štart sa celkom podaril, udržal som si 6. miesto. Prvé tri kolá som sa držal v skupinke o prvé miesto. Po troch kolách som nedokázal akceptovať tempo prvej štvorice. Celé preteky som bojoval o 5. miesto. V poslednom kole mi to nevyšlo tak ako som si predstavoval, a do cieľa som prišiel na 6.mieste so stratou 0.028 sekundy. Štart do druhých pretekov bol lepší ako v prvých. Snažil som sa držať prvej skupinky, čo sa mi celý čas darilo. V posledných kolách som začínal strácať kontakt s prvou skupinkou a do cieľa som prišiel na 5. mieste. Na lepšie umiestnenie to tento víkend nebolo, jazdci predo mnou mali oveľa viac skúsenosti na veľkej trati, ktoré mne chýbali.

O dva týždne nás čakajú ďalšie preteky tohto šampionátu, na mojej obľúbenej trati v Ottobiane. Chcel by som sa poďakovať všetkým mojím sponzorom, ľudom, ktorí nám pomáhajú a fandia nám.

Paca Racing
Demolition Racing Team

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *