Vydarená sezóna MM SR minimotocyklov a skútrov

Richard Karnok

V septembri sa vo Vysokom Mýte skončili tohtoročné MM SR kategórií Minimoto, MiniGP a Scooter. Sezóna to bola rozhodne úspešná, okrem množstva strhujúcich súbojov sme spoznali aj nové nádeje pre budúcnosť slovenského cestného motocyklového športu a to je rozhodne pozitívne.

Nová kategória MiniGP sa rozhodne ujala
Nová kategória MiniGP sa rozhodne ujala

Minimoto v znamení dominancie Michala Búlika
Triedu Junior A tento rok celkom ovládol Michal Búlik, ktorý sa stal nielen majstrom Slovenska, ale rovnako dominoval aj v českej republike, pričom k jeho úspechom treba prirátať aj fantastické tretie miesto na Majstrovstvách Európy, či celkové víťazstvo v Brnianskej minibikovej lige. Veľkou nádejou je aj Mário Zajac, ktorý absolvoval svoju prvú kompletnú sezónu, neustále zrýchľuje a k úspechom na MM SR pridal aj konečné druhé miesto v spomenutej brnianskej lige za Búlikom.
Aj v triede Junior B vybojoval titul slovenského majstra náš pretekár. Hoci tu štartoval ako jediný Slovák, dokázal Žigmund Bajcsi nazbierať najviac bodov a zaslúžene zvíťaziť.
Rovnako o zaslúženom titule medzinárodného majstra SR sa dá hovoriť aj v prípade Víta Bromovského z ČR v triede Senior Open 50, ktorý svoje kvality dokazuje aj na našich okruhoch už niekoľko rokov. V triede Senior Open 40 sa z celkového víťazstva raduje rovnako jazdec z ČR, Petr Jadrný.
Prvenstvo v triede Senior Open 40 Expert získal vďaka skvelej sérii prvých a druhých miest takisto zástupca z Českej republiky, Petr Seménka, pre nášho Libora Varmužu zostal titul vicemajstra.

Forma Mária Zajaca stále stúpa
Mário Zajac urobil obrovský pokrok

Úspešná premiéra kategórie MiniGP
Po prvý raz bol slovenský šampionát vypísaný aj v tejto kategórii a tak nečudo, že jeho čelo ovládli zahraniční jazdci, pričom najviac sa darilo vlaňajšiemu európskemu šampiónovi Martinovi Gbelcovi. Z našich jazdcov sa tu predstavili vlaňajší absolventi Junior Moto Academy a s potešením sme mohli počas sezóny sledovať ich výkonnostný vzostup. Najúspešnejším z nich bol v triede MiniGP 50 celkovo siedmy Adam Barus, no nestratili sa ani Dominik Michalovič, Marek Pipaš, či Denis Duna, ale ku koncu sezóny sa výborne rozjazdil aj už spomenutý Michal Búlik, pre ktorého budú MiniGP v roku 2014 prioritou.
Vo vyššej triede, MiniGP 80, putuje titul do Maďarska vďaka výbornému Máté Laczkóvi, s našich bol najúspešnejší celkovo štvrtý Ákos Szabó, hneď za ním sa v tabuľke umiestnil Ronald Csóka, na deviatok mieste skončil Filip Simonics.

Adam Barus je najúspešnejším Slovákom v tried MiniGP 50
Adam Barus je najúspešnejším Slovákom v triede MiniGP 50

Napínavé súboje skútrov
V triede Street sa tento rok predstavili len dvaja pretekári, Adam Bednár a Martin Simon, zato v Sportoch sme boli svedkami fantastických súbojov dvojice Lukáš Hypský a Lukáš Há. Spočiatku sa zdalo, že navrch bude mať tento rok Há, počas sezóny si striedali víťazstvá a len dvakrát sa na najvyšší stupeň dostal aj v konečnom hodnotení tretí Michal Nemčovič. O majstrovi Slovenska sa nakoniec rozhodlo až v posledných pretekoch a ani vyšší počet víťazstiev nepomohol Lukášovi Há, pretože rozdiel piatich bodov vyšiel v prospech Hypského.
V triede Racing bol nakoniec rozdiel ešte menší, i keď súboje kandidátov sa odohrávali skôr na diaľku ako priamo na trati. Mimoriadne skúsený maďarský motocyklový pretekár Attila Magda, ktorý okrem tohto šampionátu stíhal aj seriál IMRC v triede Superstock 600, mal nakoniec v tabuľke o dva body viac ako náš Boris Korčák, no ten navyše vybojoval aj putovný pohár pre najúspešnejšieho Slováka v tejto triede, ktorý venoval Jaroslav Pecúch. Len ďalších šesť bodov v tabuľke strácal Attilov brat Sándor Magda.
Nielen slovenský ale aj český šampionát v triede Open ovládol vynikajúcimi výkonmi počas celej náš Martin Gudába. Na druhom mieste skončil rovnako skvelý maďarský jazdec Attila Gáspár, ten však bodovo doplatil na neúčasť na dvoch podujatiach. Tretí v konečnom hodnotení skončil náš Jaroslav Pecúch.

Z titulu šampióna v triede Open sa po tuhom boji nakoniec radoval Lukáš Hypský
Z titulu šampióna v triede Sport sa po tuhom boji nakoniec radoval Lukáš Hypský

Ďalšie nové nádeje
Niekoľko malých jazdcov z Junior Moto Academy sme videli aj v triede PW 50, kde deti jazdia na motocykloch Yamaha PW 50 a získavajú tak prvé skúsenosti s jazdou na okruhu a ovládaním motocykla. Verme, že sa rovnako táto trieda u nás uchytí a deti tak budú mať ešte viac možností rozhodnúť sa, ktorá trieda bude pre nich na začiatok tá najzaujímavejšia a najvhodnejšia.

Maťko Čermák sa vydáva po stopách svojho otca
Maťko Čermák sa vydáva po stopách svojho otca

Konečné výsledky MM SR Minimoto, MiniGP a Scooter 2013 stiahnete tu…

Text: Richard Karnok, foto: autor a Viktor Barus