Slovak Karting center privítal mladých, talentovaných pretekárov

Cez víkend 13.-14.8.2022 sa na Slovak Karting Centre sústreďovali mladí, talentovaní pretekári disciplíny cestných pretekov motocyklov, aby tu zabojovali o ďalšie body do priebežného hodnotenia seriálov: FIM MiniGP Alpe Adria Series, MM SR, M SR a Slovakia Cup CPM mládeže a taktiež tu štartovali aj jazdci seriálu Babetta Cup.

Do priestorov Slovak Karting Centra sa mohli dostaviť pretekári už počas štvrtkového dňa či piatkového rána, kedy mali možnosť absolvovať nejaké neoficiálne voľné tréningy od 9:00 hod. Následne v piatok od 16:00 do 20:00 prebiehala administratívna a technická prebierka. Do pretekov sa plynule registrovalo dokopy 44 jazdcov v seriáloch MM SR CPM mládeže a Babetta Cupu a 12 pretekárov do FIM MiniGP AA Series. Na Slovak Karting Centre sa teda predstavilo dokopy 56 pretekárov z rôznych kútov Európy (SVK, CZE, POL, GER, HUN, LTU, LAT).

Počasie bolo viac než perfektné, takmer všetko prebiehalo podľa stanoveného časového harmonogramu, ktorý organizátor jemne poupravil po ukončení prebierok a konzultácie s rodičmi pretekárov. Poďme sa teda pozrieť na priebeh súťaže:

V sobotu od 8:00 presne sa začali oficiálne voľné tréningy, po ktorých nasledovali tie kvalifikačné. Po sérii tréningov sa jazdci zoskupili na “brífing”, ktorý bol povinný pre všetkých pretekárov. Nasledovala obedná pauza, po ktorej sa uskutočnili ďalšie kvalifikačné tréningy. 1. finálová jazda odštartovala o 14:15 kategóriou PW50, po nej nasledovali aj ostatné triedy. Mladí jazdci neraz predvádzali súboje hodné veľkých okruhov, čo bolo badať aj v tvárach a povzbudzujúcich gestách prítomných divákov.

FIM MiniGP AA:
Pretekári tohto šampionátu boli nesporne nabudení do bojov do priebežného hodnotenia. Štartovalo v ňom 12 mladučkých talentov, medzi nimi aj dvaja Slováci – Lukáš Kozubík #15 a Lukáš Végh #77. Pozerať sa na týchto pretekárov bol naozaj zážitok, oko obyčajného diváka by zhodnotilo. že majú pred sebou zaujímavú pretekársku kariéru. Poradie prvej finálovej jazdy bolo nasledovné: 1. Roman Durdis #7 (CZE), 2. Fynn Kratochwil #20 (GER) a 3. Jakub Stankiewicz #96 (POL). Druhá finálová jazda mala podobný scenár, avšak nešťastný a nečakaný Durdisov pád ho pripravil o prvenstvo, po súčte bodov z oboch fináloviek sa víťazom stal Fynn Kratochwil #20 (GER), druhý skončil Jakub Stankiewicz #96 (POL) a tretí napokon Jindřich Škopek #22 z Českej republiky.

PW50 (MM SR):
V triede PW50 sa predstavilo 7 slovenských pretekárov, medzi ktorými bol v oboch finálových jazdách najrýchlejší Roman Masár #19 pred druhým Alexom Betákom #100 a treťou, mladučkou pretekárkou Eliškou Jurigovou #3 (EAM Racing Team Jaslovské Bohunice). Toto konečné poradie bolo zhodné aj pre obe finálové jazdy tejto triedy.

MiniGP 110 (MM SR):
O prvenstvo v tejto kategórii bojovalo až 10 jazdcov zo Slovenska, Česka aj Maďarska. Najlepšie so počínal Šimon Kučeřík #100 z ČR, ktorý bol najrýchlejší v oboch jazdách. Striebornú priečku si za dve druhé miesta vo finálových jazdách vybojoval Kučeříkov krajan Viktor Čech #2 a tretí skončil Jakub Adamík #12 zo Slovenska (dvakrát tretí).

MiniGP 160 (MM SR):
V tejto triede zvíťazil Lukáš Kozubík #15, ktorému k víťazstvu dopomohla lepšie zajazdená druhá finálová jazda, nakoľko s druhým v poradí, Alexom Haplom #5, mali zhodný súčet bodov. Striebro si tak vyjazdil Hapl a tretie miesto patrilo Lukášovi Véhgovi #77 (všetci SVK).

GP2 junior (MM SR):
Obdobne ako v triede MiniGP 160, tak aj tu o víťazovi rozhodla druhá finálovka. V tej bol rýchlejší Tadeáš Benáček #99 z ČR pred domácim pretekárom Máriom Zajacom #9. Títo chlapci si nič nedarovali a predvádzali naozaj tesné súboje, z ktorých napokon vyšiel víťazne Čech Benáček. Pódiovú trojicu dopĺňa Ladislav Veverka #23 (SVK).

Okrem MiniGP AA a MM SR kategórii sa na Slovak Karting Centre bodovalo aj do seriálu Slovakia Cup v jednotlivých kategóriách. Triedu GP2 Senior zvíťazil Filip Lazícius #19 (SVK), v triede MiniGP 160 Senior to bol Lukáš Matulík #82 (CZE). Kategória Pitbike bola rozdelená do dvoch “podkategórii” – v tej juniorskej si najlepšie počínal Norbert Boros #2, v seniorskej zvíťazil maďarský jazdec Balint Polyák #25. Na kartingovej dráhe sa predstavili aj naozaj mladučké, motocyklové talenty, ktoré štartovali v triede “jazdy akadémie”. Sú to začínajúci pretekári, ktorí takýmto spôsobom môžu pocítiť tú pravú, pretekársku atmosféru a pomaly sa pripravovať na ozajstné adrenalínové preteky. Za ich odvahu im patrí veľké uznanie!

Pretekári v seriáli Babetta Cup si na SKC odjazdili svoje predposledné podujatie tejto sezóny. Babetta Cup sa nejazdí na rýchlosť, ale na pravidelnosť a víkendové poradie bolo nasledovné:
Muži – 1. Miloš Zmajkovič, 2. Alexej Schronk, 3. Jozef Milučký
Ženy – 1. Miroslava Deckárová, 2. Janka Gazdíková

Kompletné výsledky z podujatia ako aj priebežné hodnotenie seriálu MM SR a SC CPM mládeže + Babetta Cup nájdete po kliknutí sem…

Podujatie bolo zorganizované na vysokej úrovni, za čo patrí vďaka všetkým, ktorí sa na ňom organizačne podieľali. Záverečné podujatie seriálu MM SR a SC CPM mládeže sa uskutoční v dňoch 19.-20.8. na okruhu v českom Třinci, kde sa rozhodne tituloch v jednotlivých triedach.

Finále seriálu Babetta Cup sa uskutoční v rámci podujatia Európsky pohár Vintage Regularity – v Holíči 20.8.2022.

Seriál FIM MiniGP AA Series pokračuje svojim tretím podujatím v dňoch 27.-28.8.2022 v Slovinsku (Vransko).

Text: Patrícia Koštialiková