Skončili sa MM SR Minimoto, MiniGP a Scooter

Richard Karnok

V dňoch  7. – 8. 9. 2013 sa uskutočnilo posledné podujatie  Medzinárodného  preboru ČR a MMSR v disciplínach MINI MOTO, MINI GP a SCOOTER v areáli autodrómu  vo  Vysokom Mýte a vďaka krásnemu počasiu a rekordnému počtu jazdcov sa bolo naozaj na čo pozerať prakticky celý víkend. Krásne súboje bolo možné opäť vidieť vo všetkých vypísaných kategóriách od šesťročných detí až po ostrieľaných pretekárov na skútroch alebo MiniGP 80.

Mini moto Junior A
Na štarte sa tentoraz zišlo celkovo 16 jazdcov z oboch kategórií, čo sľubovalo zaujímavé preteky. Celý víkend sa v tejto kategórii niesol v duchu dominancie Michala Búlika, ktorý v posledných pretekoch sezóny dominoval v oboch jazdách a získal prvenstvo  pred dvojicou českých jazdcov, 2. miesto obsadil Jonáš Kocourek, 3. miesto Štěpán Zuda  a solídnym výkonom sa blysol celkovo štvrtý  ďalší Slovák Mário Zajac .

Michal Búlik (foto: minigp.cz)
Michal Búlik (foto: minigp.cz)

Mini moto Junior B

Samotné rozjazdy vyhral Lukáš Svoboda, ktorý zas pre zmenu na posledné preteky presadol z kategórie Junior a na silnejšiu motorku špecifikácie Junior B a svojím výkonom prekvapil hlavne svojich prenasledovateľov v štartovom poli. Krásne súboje o druhé miesta vo svojich kategóriách potom zvádzali David Kubáň s Matejom Konečným. Slovák Žigo Bajcsi taktickou jazdou obsadil konečné 6. miesto.

Mini moto Senior 40 +50
V oboch rozjazdách „veľkých“ minibikov  pokračoval svojou prevahou Martin Dekan na ktorého sa opäť márne snažil dotiahnuť hlavne Vítek Bromovský a zvyšok štartového poľa. Martinovi sa v druhej polovici sezóny podarilo naladiť stroj na maximálny výkon a od tej doby nemá v Čechách konkurenciu aj vďaka svojmu bezchybnému štýlu jazdy. V týchto triedach sa bojovalo o body do oboch šampionátov, ale bohužiaľ bez slovenskej účasti.

Adam Barus (foto: minigp.cz)
Adam Barus (foto: minigp.cz)

MiniGP 50
Na štarte tejto triedy sa zišla solídna konkurencia za účasti slovenských a českých jazdcov, ktorých doplnil maďarský talent Lacko Maté. O prvom mieste, pri absencii Martina Gbelca nebolo pochýb, keď obidve jazdy  bezkonkurenčne vyhral talentovaný Ondřej Vostatek, momentálne vedúci jazdec nemeckého seriálu  ADAC Minibike CUP. Na ďalších miestach potom bojovali hlavne stále sa zlepšujúci  Petr Svoboda, Lukáš Simon, Jirka Mrkývka a Lacko Maté. Veľmi pekný výkon odviedol  zo slovenských  jazdcov  najmä Adam Barus, celkovo piaty, len výkon jeho motocykla bol  handicapom na lepšie umiestnenie v pretekoch. Dominik Michalovič odjazdil svoj  solídny štandard, keď skončil celkovo na šiestom mieste.

MiniGP 80
Pri absencii  Martina Gbelca v tejto triede bojovala o prvú pozíciu trojica Marx, Kolek , Nechanický, ktorá dokázala často divákov zdvihnúť zo sedadiel. Nakoniec všetko dopadlo najlepšie pre Martina Marxa, ktorý si tak odviezol prvé miesto z finálového podujatia sezóny. Kalich horkosti si  ale museli vypiť obaja naši minuloroční akademici  Rony Csóka a Ákos Szabó. V prvej jazde po sľubnom štarte hneď  v prvom kole si ustlal Rony, poškodil motocykel a v jazde nepokračoval. Ale v druhej jazde si všetko vynahradil a veľmi pekným výkonom obsadil 5. miesto. Ákos Szabó  jazdil dobre, v prvej jazde skončil siedmy, ale v tej druhej po nešťastnej kolízii mal pád zo 6. miesta, poškodil motocykel a jazdu nedokončil.

Lukáš Hypský (foto: minigp.cz)
Lukáš Hypský (foto: minigp.cz)

Skúter 50 séria
Táto trieda bola záležitosťou českých jazdcov  na prvých troch miestach v poradí Jakub Bergman, Robert Pluhovský  a tretí Marek Kabourek. Náš jazdec  Adam Bednár sa v konkurencii českých jazdcov nestratil  a výborným výkonom obsadil konečné 4. miesto.

Skúter 70 Rookie + Expert
Vďaka účasti slovenských jazdcov bol rošt naozaj plný a celkovo 27 ľudí na rošte je bezpochyby rekord tohtoročnej sezóny v spojených triedach Rookie a Expert. Na čele pretekov bolo najviac vidieť Pavla Gellnera, ktorý zvádzal neľútostné súboje s Martinom Gudábom .V oboch spoločných jazdách sa bojovalo aj o body do MM SR. V triede  50 SPORT si celkové prvenstvo a titul majstra SR odniesol suverénnym  a výkonom  Lukáš Hypský, druhý skončil Lukáš Há, ďalšie miesta si podelili Dalibor Morvai s Michalom Nemčovičom, solídne zajazdila aj dvojica za nimi, Ľudo Krušina s Filipom Havlínom.

V triede 70 Racing si plný počet bodov odniesol Pavel  Gelner, veľmi dobre zajazdil aj celkovo štvrtý Andrej Krejčí, siedmy v poradí bol Boris Korčák.

V OPEN triede MM SR bodovali obaja slovenskí jazdci v poradí 1. Martin Gudába, druhý Jaro Pecúch.

Martin Gudába (foto: minigp.cz)
Martin Gudába (foto: minigp.cz)

Ako vložené preteky bolo ešte cez víkend možné vidieť  triedu na strojoch Yamaha PW, ktoré boli obsadené predovšetkým jazdcami zo slovenskej akadémie, ktorá sa stará o výchovu nových pilotov. Všetci deviati štartujúci  bojovali až po odmávnutie šachovnicou  spôsobom hodným napredovania vychádzajúcich  hviezdičiek motocyklového športu.
Na záverečnom dekorovaní  práve tieto deti zožali za predvedené výkony najväčší potlesk zo strany publika.

Kompletné výsledky podujatia stiahnete odtiaľto…