Preteky skútrov ukončila prietrž

Richard Karnok

Prvý májový víkend odštartovali cestní skútristi svoju, už siedmu pretekársku sezónu. Pre činovníkov Výkonného výboru je to však historicky dôležitý zlom v realizácii pretekov cestných skútrov, pretože začiatkom roka 2011 sa Slovenská Asociácia Skútrov stala plnohodnotným členom Slovenskej Motocyklovej Federácie, najvyššej športovej a motorkárskej autority na Slovensku.

Doterajšie nezávislé pohárové preteky sa vstupom do SMF zmenili na oficiálne Medzinárodné Majstrovstvá SR SCOOTER 2011. Preteky cestných skútrov tak získali na prestíži a vážnosti.

Od skorého rána v sobotu, 30 apríla, vládol na motokárovom okruhu KARTINGteamu 2001 v Dunajskej Strede čulý ruch. Do paddocku prichádzali pretekárske tímy nielen zo Slovenska, ale aj z Maďarska a Českej republiky, kde sa preteky cestných skútrov tiež tešia veľkej popularite. Po zimnej prestávke absolvovali spoločne voľný tréningový deň pred nedeľnými pretekmi.

V prvomájovú nedeľu predpoludním, za krásneho slnečného počasia, sa na štartové rošty postavila v šiestich pretekárskych disciplínach až štyridsiatka jazdcov v šiestich kubatúrach. Vzhľadom na zvýšenie atraktivity pretekov MMSR SCOOTER 2011 zvolili činovníci SAS stratégiu spoločných súbojov jazdcov najslabších kategórií STREET a KEEWAY-cupu. Pretekári kubatúry SPORT súťažili s maďarskými jazdcami SUZUKI-cupu. A spoločne odštartovali aj jazdci dvoch najsilnejších kubarúr RACING a OPEN.

Počas prvých finálových rozjázd jednotlivých kubatúr bolo na trati rušno a bolo sa na čo pozerať, každý jazdec bojoval do posledného metra a do poslednej sekundy. Nálada na trati a aj v paddocku bola nabitá energiou a súťaživosťou. Vychutnával si ju aj prezident SMF, Dr. Peter Smižík, ktorý si štart skútristickej sezóny nenechal ujsť.

Rýchly škrt cez celý itinerár pretekárskeho dňa spravila prudká prietrž mračien a vytrvalý silný dážď, ktorý v tej chvíli totálne zmaril ďalšie boje o body v druhých finálových rozjazdách prvých pretekov MMSR SCOOTER 2011. Motokárový okruh bol v priebehu pár desiatok minút zaliaty vodou, tak, že sa tam mohli zorganizovať preteky skifárov a kanoistov. Vzhľadom na množstvo vody by bolo rizikom vyhlásiť aj tzv. „mokré preteky“, nebezpečenstvo kolízií a zranení bolo veľké.
Po zvážení všetkých faktorov jury rozhodla o predčasnom ukončení prvých tohtoročných pretekov MMSR SCOOTER 2011. Vyhodnotenie prebehlo a jazdci boli ocenení podľa oficiálnych výsledkov prvej finálovej rozjazdy všetkých kubatúr.

Prvenstvo si vyjazdili:

50 STREET – Lukáš HYPSKÝ – VX MOTO SK – Motowell – SVK

KEEWAY-cup – Ján PAVLÍK – GVP MOTO – Keeway – SVK

50 SPORT – Mário MAJEROV – SSRT – Yamaha – SVK

SUZUKI-cup – Atilla MAGDA – MALOSSI RACING – Suzuki – HUN

70 RACING – Pavel GELLNER – POLINI CZ – Piaggio – CZ

OPEN – Martin GUDÁBA – 4RT – Piaggio – SVK

Maroš Palesch
viceprezident a hovorca SAS
marian.palesch@gmail.com
0903 42 93 52

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *