Mladí slovenskí pretekári úspešní na podujatí talianskeho pohára minimoto

V talianskej Adrii sa cez víkend 14.-16. mája 2021 uskutočnilo úvodné podujatie päťdielneho seriálu Coppa Italia Junior, ktorého sa zúčastnilo viac ako šesťdesiat pretekárov zo šiestich európskych krajín. Nechýbala medzi nimi ani štvorica slovenských jazdcov, Mário Zajac, Bruno Kiss, Jakub Mazsár a Ladislav Veverka, ktorí sa predstavili v triede GP O – 160.

Na mladých pretekárov čakali voľné tréningy, dve kvalifikácie a dvoje preteky. Najúspešnejším z našich bol 16-ročný Mário Zajac, ktorý po jedenástom mieste v kvalifikácii skončil v oboch jazdách celkovo ôsmy, ale v kategórii Expert po oba razy suverénne dominoval a z Talianska si tak odniesol dve víťazstvá.

Pekné súboje o umiestnenia spolu zvádzali naši pretekári Bruno Kiss (14 rokov) a Ladislav Veverka (13). V prvej jazde bol s náskokom 0,2 sekundy skôr v cieli Kiss, keď v hodnotení kategórie Junior skončil jedenásty, v jazde druhej sa viac darilo Veverkovi, ktorý dokázal rozjazdiť tréningový pád a v cieli bol medzi juniormi desiaty, pričom na Kissa mal náskok 0,1 sekundy.

Po dlhej pretekárskej prestávke sa do formy vracia 14-ročný Jakub Mazsár. V Taliansku musel asi zápasiť aj s technickými problémami svojho motocykla, ale v cieli bol nakoniec medzi juniormi v jednotlivých jazdách na sedemnástom a šestnástom mieste.

„Pokiaľ chceme hovoriť o budúcnosti cestného motocyklového športu na Slovensku, musíme sa venovať predovšetkým mládeži,“ vraví Miloš Baláž, viceprezident Slovenskej motocyklovej federácie pre cestné preteky motocyklov, ktorý bol v Taliansku spolu s našimi pretekármi. „Pre výkonnostný rast každého mladého jazdca je dôležité jazdiť čo najviac a v čo najsilnejšej konkurencii. Preto sa v Športovej komisii cestných pretekov motocyklov SMF sústredíme nielen na organizovanie a jazdenie na našich domácich podujatiach, ale snažíme sa s mladými reprezentantmi vycestovať aj do zahraničia, pričom sme v tomto smere rozbehli výbornú spoluprácu práve s talianskou federáciou. S účasťou našich jazdcov v Adrii som veľmi spokojný, každý jeden podal výborný výkon, verím, že aj toto jazdenie ich posunie výkonnostne nahor a pozývam aj ostatných našich pretekárov, aby s nami nabudúce šli do Talianska. Tento rok chceme absolvovať všetky tie podujatia talianskeho juniorského pohára, ktoré nekolidujú s našimi domácimi pretekmi.“