Z Fassbergu si Búlik odváža dvakrát pódium

Richard Karnok

V nedeľu 9. augusta sa na trati v nemeckom Fassbergu konalo šieste podujatie nemeckého šampionátu ADAC Mini Bike Cup. Slovenské želiezko v ohni, 9-ročný Michal Búlik, bol aj tentoraz vidieť a z pretekov, ktoré sa konajú na nemeckom vojenskom letisku, si odviezol rovnako ako na začiatku sezóny dve pódiové umiestnenia.

V piatok bolo vo Fassbergu tropické počasie, ale sobota už bola chladnejšia. Vďaka mrakom a rannému dažďu, sa BOS racing team rozhodol prvé tréningy neabsolvovať. V poobednom prvom meranom tréningu dokázal Búlik aj s ľahším pádom obsadiť šieste miesto so stratou 0,46 s na víťaza. V druhom tréningu si dokázal čas v posledných kolách zlepšiť, čím si zabezpečil tretie miesto na štarte so stratou 0,23 s na polemana Ondřeja Vostatka.

„V kvalifikáciách sme aktuálne slabší. Miškovi trvá než sa dostane do tempa,“ vraví pretekárov otec Milan. „V polovici prvého tréningu spadol Zachman, trať posypali a časy na kolo sa zhoršili. Ľahký pád, síce bez následkov, mu na psychike určite nepridal. Druhý tréning mu vyšiel oveľa lepšie, profitoval zo silného záveru, čo mu vynieslo na tretie miesto na štarte.“

Slnečná nedeľa veštila kvalitné preteky. Ranný 10minútový warm-up na rozjazdenie stačil, aj keď čas bol slabší. Po štarte prvých pretekov išiel Búlik do čela. V treťom kole prebral vedenie Vostatek a nasadil rýchlejšie tempo, ktorému stačila len dvojica Búlik, Koskinen. V druhej polovici preteku sa Búlikovi podarilo dostať do čela, v ďalšom kole si však Vostatek zobral vedenie späť. 3 kolá pred cieľom po útokoch Koskinena stratil tesný kontakt s Vostatkom a dve kolá pred cieľom išiel Koskinen na druhé miesto. V nasledujúcej zákrute sa Búlik dostal späť na druhú pozíciu , a v tomto poradí prišli aj do cieľa s minimálnymi odstupom 0,7 s na Vostatka a 0,075 s pred Koskinenom.

Po druhom štarte držal tretiu priečku. Odolával atakom Czybu a Sidebratha, no stratil kontakt s dvojicou Koskinen – Vostatek. V polovici pretekov už mala dvojica náskok takmer tri sekundy. Tretie miesto udržal do cieľa so stratou 7 sekúnd na víťaznú dvojicu a 2,5 s pred Czybom. Druhým a tretím miestom si Búlik upevnil druhé miesto v celkovom poradí ADAC Mini Bike Cupu.

„Preteky boli veľmi napínavé. V prvej jazde bol Miško veľmi aktívny a najrýchlejšie kolo pretekov, tesný odstup za lídrom, ale aj predbiehacie manévre v poslednom kole, spravili jazdu vysoko atraktívnou,“ hodnotí Milan Búlik. „Pred druhou jazdou pôsobil unavene. Nedokázal držať tempo Vostatka s Koskinenom. Dodržal pokyny s boxov a bez problémov prišiel do cieľa na treťom mieste. Druhé a tretie miesto sú pre nás veľkým povzbudením, a to že dokáže sekundovať starším a skúsenejším nám dáva impulz do ďalších pretekov. Umiestenia venujeme môjmu otcovi a Miškovmu dedovi Jožkovi, ktorý nás koncom Júla opustil.“

Poďakovanie patrí partnerom: Bos Búlik s.r.o., Šperk, Boneko, VST s.r.o., DJ STEEL, BRS-technology, Novato, Paolo a všetkým, ktorí nám fandia.

Priebežné poradie ADAC Mini Bike Cupu

Tlačová správa BOS racing teamu