Tréningy na Čermo-ringu prebiehajú v plnom prúde

Richard Karnok

Junior Moto Academy – motošportová príprava mládeže v plnom tempe na tréningovom okruhu Čermo-ring na Exnárovej 57 v Bratislave.

Ani nie mesiac po slávnostnom otvorení prebieha príprava motocyklovej mládeže na Čermo-ringu v pravidelnom režime dvakrát týždenne v utorok a štvrtok. Začiatky tréningov sú nateraz o 16:30 a trvajú do 20-tej hodiny. Mladým adeptom sa počas tréningu naplno venujú tréneri Martin a Radim, začína sa rozcvičkou . Z reakcií mladých jazdcov počas tréningu je vidieť, že majú z neho radosť, sú hraví a naplno zapálení pre jazdu v jednej stope.

Tréningové tempo sa stupňuje počas tréningových jázd, kde sa postupne mení tvar dráhy okruhu. V jednotlivých blokoch sa Martin venuje samostatne jednotlivým jazdcom a vysvetľuje im techniku a taktiku jazdy za účelom posúvania hraníc jazdenia a zvyšovania rýchlosti. V prípravke (6 – 9 rokov) je najmladšia veková kategória jazdcov. Tréning na okruhu, ale aj mimo neho, musí tejto kategórií poskytovať predovšetkým zábavu a radosť z pohybu. Dôraz sa nekladie v žiadnom prípade na náročné cvičenia v súťažnom prostredí sprevádzané neustálym stresom. Hravou formou sa podporujú zručnosti a súťaživosť každého jazdca.

Staršia kategória (10 – 11 rokov) je najvhodnejšia pre nácvik nových a zautomatizovaných jazdeckých činností a označuje sa aj ako „zlatý vek motoriky“. Je dôležité toto obdobie v živote jazdca využívať čo najefektívnejšie a to nielen v tréningu na okruhu, ale aj mimo neho počas fyzickej prípravy na zvyšovanie kondície tak prepotrebnej pri pretekoch. Na záver tréningu je dvoje krátkych 11-minútových pretekov, kde už vidieť poriadnu dávku dravosti a súťaživosti medzi jazdcami.

Treba kladne vyzdvihnúť aj pohodové zázemie a rodinnú atmosféru, ktorú vidieť v depe počas prestávok medzi jednotlivými jazdami. Zoberte aj vy svoje deti a prídete si otestovať ich záujem o motocyklový šport, tak ako som to ja urobil počas minulého tréningu.

Text a foto: Peter Zorkóczy