MM SR Minimoto na Slovakia Ringu

21.-22.7.2012 sa pri motocyklovom okruhu Slovakia Ring, v areáli Driving Academy konali Medzinárodné majstrovstvá Slovenska Minimoto 2012. Preteky výrazne poznamenala nižšia účasť v seniorských kategóriách, nakoľko AČR neakceptovalo termín, ktorý SAS oznámilo ako prvé začiatkom januára a napriek niekoľkým pokusom o dohodu stanovila preteky PČR Písek na rovnaký termín. Zostáva len dúfať, že kompetentní v AČR nespravili tento krok napriek, aby slovenskí zástupcovia v ich šampionáte, Michal Búlik – Minimoto  a Martin Gudába – skútre, boli pripravení o slušnú porciu bodov v PČR…

Prvé sobotné voľné tréningy boli ešte po piatkovom výdatnom daždi na vode, ale trať postupne osychala a pred obedom už sa trénovalo na suchu, čo bolo postupne vidieť aj na časoch jednotlivých kôl. Trať svojou dĺžkou (cca 1500m)a technickými parametrami nespĺňala parametre pre kategórie minimoto, keď hlavne seniorské kategórie mali výrazné problémy pri nastavení prevodov. Pneumatiky v technických pasážach a na úzkej cieľovej rovinke spôsobili niekoľko pádov a prakticky znemožnili  akékoľvek predbiehanie v určitých častiach trate.  V nedeľu už bolo na jazdcoch vidno, že sa im trať dostáva pod kožu  a väčšine jazdcom sa podarilo výrazne zrýchliť.

Kategória Junior A  bola obohatená o troch účastníkov Junior Moto Academy, ktorí sa aktívne zapojili do boja o body do medzinárodného šampionátu. Mário Zajac, Emka Slobodová aj Adam Majerov si po Skalici opäť vyskúšali preteky Majstrovstiev SR a svojimi výsledkami nenechali nikoho na pochybách, že do pretekov už dozreli. V kvalifikácii dominoval napriek ťažkému pádu Skaličan Miško Búlik, ktorému sekundovali na druhom mieste Jonáš Kocourek a tretí Jiří Nespěšný (obaja CZ). Štvrté miesto obsadil  ďalší Skaličan Žigo Bajči. Piate až ôsme miesto  štartového roštu si vyjazdili absolventi Junior Moto Academy v poradí Mário Zajac, Emka Slobodová a Adam Majerov a ôsma skončila Vanesska Svobodová (ČR).  V prvej rozjazde zvíťazil  systémom štart cieľ Miško Búlik nasledovaný dvoma jazdcami  z ČR, za ktorými prišiel do cieľa Žigo Bajči, Mário Zajac, Adam Majerov, Vanesska Svobodová a Emka Slobodová, ktorá sa však prepadla až vďaka pádu v poslednom kole. V druhej rozjazde sa po „uliatom“ štarte usadil na čele Jonáš Kocourek, ktorého počas celých pretekov atakoval Miško Búlik. Na väčšine trate nebolo možné predchádzať, preto dvojica v tomto poradí prišla aj do cieľa. Jonáš však bol penalizovaný 10-timi sekundami, čo ho odsunulo na druhé miesto.  Ďalšie poradie bolo Jiří Nespěšný, Žigo Bajči, Mário Zajac, Vanessa Svobodová,  Adam Majerov a Emka Slobodová. Rovnaké bolo výsledné poradie po oboch jazdách.
Celkovo si v MM SR prvé miesto upevnil Miško Búlik a výrazne vykročil za ziskom titulu majstra Slovenska Minimoto kategórie Junior A.

Kategória Junior B najviac utrpela rovnakým termínom s PČR, keď všetci stabilný účastníci MMSR uprednostnili preteky v Písku. V tejto kategórii nemá Slovensko zastúpenie.

V kategórii Junior Open 40 nenastúpil do pretekov jediný Slovák Radoslav Tomašovič z Minibike Kopčany, ktorý  nestihol pripraviť motocykel po technickej poruche ešte zo Skalice. Naopak obaja českí jazdci Jakub Machú a Petr Seménka zvádzali v oboch jazdách krásne súboje a výrazne zamiešali celkovým poradím v MMSR,  keď medzi prvými troma jazdcami je pred posledným pretekom rozdiel štyroch bodov.

V kategórii Senior Open 40 si vyjazdil  pole position Pavel Brož ( ČR ), druhé miesto získal Marek Pecúch a tretie Jaroslav Pecúch, obaja z  Minimoto klubu Skalica, štvrtý štartoval Tomáš Pochylý z Firerider racing klubu Holíč. Marek Pecúch vďaka technickým problémom pred štartom odštartoval až so stratou jedného kola, čo dokonale využil jeho otec Jaroslav Pecúch, ktorý bez problémov obsadil druhé miesto.  Tretí bol Tomáš Pochylý a až štvrtý skončil Marek Pecúch, ktorý sa napriek výbornej stíhacej jazde nedokázal dostať vyššie. V druhej jazde sa po slabšom rozjazde dostával Marek Pecúch  do tempa až v závere pretekov, keď výrazne dobiehal na čele jazdiaceho Pavla Broža. Na cieľovej čiare skončil druhý s minimálnou stratou 0,4 sek. Tretí bol Jaroslav Pecúch a štvrtý Tomáš Pochylý. Celkovo druhý skončil Jaroslav Pecúch, tretí Marek Pecúch a štvrtý Tomáš Pochylý. V hodnotení MM SR im patria rovnaké priečky.

V najsilnejšej kategórii Senior Open 50 Slovensko reprezentuje Libor Varmuža, ktorý suverénne  dominoval vo všetkých tréningových jazdách  a vyjazdil si pole position. V závere kvalifikácie ho však postihla technická porucha motora a bol nútený ho  vymeniť za náhradný, ktorý však bol oveľa slabší. Napriek tomuto hendikepu dokázal Libor obe finálové jazdy s prehľadom vyhrať, keď svojou bojovnosťou a odvahou dokázal poraziť jazdcov na oveľa silnejších strojoch a celkovo obsadil prvé miesto. Vďaka tomuto víťazstvu sa dostal na tretiu priečku v MM SR s minimálnym odstupom troch na druhé, respektíve piatich bodov na prvé miesto.

O celkovom výsledku na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska Minimoto 2012 sa rozhodne v poslednom podujatí, ktoré sa uskutoční 2.9. rovnako na Slovakia Ringu v Orechovej Potôni.