Medzinárodné Majstrovstvá SR Mini Moto – príležitosť pre najmenších!

Richard Karnok 1

Športová komisia cestných pretekov motocyklov SMF organizuje Medzinárodné Majstrovstvá Mini Moto, ktoré budú ideálnou príležitosťou pre súťaženia chtivé  deti vstúpiť do sveta motocyklového športu.

Kolektívne športy ako hokej, futbal, basketbal, ale aj individuálne ako atletika, plávanie, bicyklovanie vychovávajú svoje nádeje v prípravkách. Skupina detí približne rovnakého veku, s rovnakým záujmom, vedených odborníkom – trénerom, je ideálny spôsob ako odhaliť v dieťati talent a rozvíjať ho. U nás aj vo svete prípravka funguje vo väčšine športov a vyberá a vychováva budúcich vrcholových športovcov.

S okruhovými motoristickými športmi je to u nás už horšie. Na svet pretekov dvojstopých vozidiel dokážu deti pripraviť minikáry či motokáry. Ideálnym príkladom je Miroslav Horňák, ktorý začínal už v siedmych rokoch na minikárach, v dvanástich prešiel do motokár a momentálne patrí k špičkovým európskym okruhovým jazdcom a to má len 30 rokov.

S motocyklovými pretekármi je to na Slovensku horšie. Nefungujúci akýkoľvek systém výchovy mládeže spôsobil, že je u nás jazdcov žalostne málo. Tí najznámejší, ktorí Slovensko pravidelne  reprezentujú na medzinárodných pretekoch, ako Jaro Černý, Tomáš Svitok, alebo Tomáš Krajčí,  začali pretekať veľmi skoro v detských kategóriách Automat. Tieto preteky však u nás skončili, čím na Slovensku prestal existovať detský cestný motocyklový šport. Výnimku tvoria Barbora Jakubičková, Jakub Jantulík či Pavol Mihalkovič, ktorí si svoju motocyklovú prípravku odkrútili v českých minibikoch a dnes  sú úspešnými pretekármi v šampionáte Alpe Adria  kategóriách 125 SP resp. 125 GP.

Práve naši západní susedia výchovu detských talentov nezanedbali. Veľkú zásluhu má na tom Pavel Blata, ktorý v roku 1991 vo svojej garáži vyrobil prvý minibike pod značkou Blata. V roku 1997 sa stala spoločnosť Blata jedným zo spoluzakladateľov Majstrovstiev Európy. Práve vďaka Blatovi sa českí jazdci dostali k špičkovej, konkurencieschopnej technike a Majstrovstvá ČR, alebo Prebor, ako sa seriál nazýval, získal do svojich radov veľké množstvo detí a mládeže, ktorí  Česko reprezentujú na motocyklových pretekoch po celom svete. Najznámejšími odchovancami českej minibikovej školy sú Karel Abraham (Moto GP), Lukáš Pešek (bývalý jazdec MS 125 ccm, 250 ccm a v súčasnosti MS Supersportov), Jakub Kornfeil  (Moto 3), ale aj nové mladé talenty ako Karel Hanika, Tomáš Vavrouš, Martin Gbelec, či Filip Salač.  Dnes sú to všetko české esá , ktoré vo svojich prakticky juniorských motocyklových kategóriách patria k absolútnej svetovej  špičke a v budúcnosti budeme o nich ešte určite počuť.

MEDZINÁRODNE MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA 2012
Aj na Slovensku sa však začalo blýskať na lepšie časy. Športová komisia cestných pretekov motocyklov SMF na poslednom Valnom zhromaždení dňa 4.12.2011  predložila  a schválila športové a technické predpisy pre triedu Mini Moto a v sezóne 2012 vypísala na Slovensku Medzinárodné majstrovstvá Slovenska Mini Moto súčasne s medzinárodnými majstrovstvami Slovenska skútrov. Práve takéto preteky by mohli pomôcť začať budovať základňu pretekárov, ktorí by Slovensko mohli v budúcnosti reprezentovať vo všetkých kategóriách cestných motocyklových športov.

TRIEDY A TERMÍNY
Premiérová sezóna pretekov Mini Moto 2012 na Slovensku umožní rodičom  a ich ratolestiam pozrieť si, prípadne  vyskúšať motocyklové preteky, kde nezriedka pretekajú deti od 4 rokov.  Skútristi, ktorých Majstrovstvá republiky na Slovensku už niekoľko rokov fungujú, podali pomocnú ruku a v sezóne 2012 sa budú konať Majstrovstvá Slovenska skútrov spolu s Majstrovstvami Slovenska Mini Moto. Šampionát je vypísaný v piatich vekových a výkonnostných kategóriách.
Od najmladších – trieda  Junior A (do 9 rokov) a  Junior B (od 9 do 12 rokov) so vzduchom chladenými  motocyklami do 40 ccm s obmedzeným výkonom. Junior Open 40 (od 12 do 17 rokov)s motocyklom do 40 ccm bez výkonnostného obmedzenia. Posledné dve kategórie Senior OpenSenior Open 50 sú určené pre dospelých na najsilnejších motocykloch . Preteky MM SR Mini Moto sa konajú väčšinou na motokárových tratiach v nasledovných termínoch:

06.05. Dunajská Streda
27.05. Vysoké Mýto (ČR)
17.06. Skalica
22.07. Slovakia Ring Orechová Potôň
02.09. Slovakia Ring Orechová Potôň

JUNIOR MOTO ACADEMY
Úplnú novinku v tomto smere pripravuje automotodróm Slovakia Ring. V priebehu tohto roka sa má v blízkosti nášho okruhu začať výstavba areálu, ktorý by mal mať vo svojich útrobách špičkovú trať určenú aj pre preteky mini motocyklov. Vedenie Slovakia Ringu nezaháľa a už v predstihu pripravuje na svojej trati motocyklovú školu pre najmenších. Pred sezónou majú pripravených 10 špičkových strojov pre úplných začiatočníkov, triedy Mini Moto, ale aj Mini GP. Rodičia si so svojimi deťmi môžu pod vedením skúseného trénera vyskúšať profesionálnu techniku na profesionálnej trati pri minimálnych nákladoch. V prípade záujmu o túto možnosť je možnosť prihlásiť sa na výstave Motocykel 2012 15.-18. marca v bratislavskej Inchebe v stánku Slovenskej motocyklovej federácie (hala B2, stánok č. 66), alebo už teraz na adrese automotoklub@slovakiaring.sk, kde môžete získať aj bližšie informácie, ktoré budú navyše v médiách zverejnené v najbližších dňoch.

TRÉNINGOVÁ HALA
Ďalšou novinkou pre jazdcov Mini Moto je novootvorená motokárová hala Go-kart Holíč. Majiteľ vyšiel jazdcom na minimotocykloch v ústrety a poskytol trať na tréning.  Pravidelné tréningy v zimnom období sa už teraz prejavujú na vyjazdenosti a suverenite jazdcov a určite budú veľkým prínosom pre kvalitu pretekov nadchádzajúcej  sezóny.

Prípravy na sezónu 2012 sú v plnom prúde a bude záležať hlavne na rodičoch, či budú mať záujem, aby sa ich dieťa  stalo motocyklovým pretekárom. Podmienky, ktoré v tomto roku na Slovensku pretekári na minimotocykloch budú mať, sa približujú  úrovni krajín ako Španielsko, či Taliansko, ktorí motocyklovému športu dominujú.

V prípade, že máte záujem o informácie, alebo otázky k pretekom, predpisom alebo sa potrebujete poradiť, obráťte sa na stránky www.minimoto.sk, kde vám veľmi radi vo všetkom pomôžeme.

Ing. Milan Búlik, ŠK CPM SMF – Mini Moto
Telefón: +421 915 898 122, e-mail: milan.bulik@bos-bulik.sk

Jeden komentár k článku “Medzinárodné Majstrovstvá SR Mini Moto – príležitosť pre najmenších!

  1. Zdravím,
    jen tak dál.Výchova mladých jezdců je nutná, jinak silniční sport bude mět za chvilku problém s počtem jezdců.
    Ať se chalani daří.
    Tonda Malaník

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *