Mário Zajac pred novou sezónou

Richard Karnok

Druhú kompletnú sezónu na pretekárskych okruhoch má pred sebou Mário Zajac z Rohožníka (narodený 16. júla 2004). Po absolvovaní Junior Moto Academy v roku 2012 viedla jeho cesta do Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v triede Junior A, kde obsadil konečné štvrté miesto. Tento rok jeho ciele smerujú pochopiteľne ešte vyššie.

Mário na trati v Dunajskej Strede
Mário na trati v Dunajskej Strede

Deväťročný pretekár sa tak vybral v šľapajach svojich idolov Vlada Ružu, Lukáša Jasenského a ďalších, ktorých dovtedy chodil ako fanúšikov povzbudzovať na podujatia Alpsko-jadranského šampionátu. V nadchádzajúcej sezóne postupuje do vyššej triedy Junior B. „Trieda Junior A bola pre Mária veľmi slabá hlavne na veľkých tratiach s dlhými rovinkami v Českej republike, kde na súperov nemohol stíhať,“ vraví Máriov otec Miroslav.

Zohratá dvojica - Mário a otec Miroslav
Zohratá dvojica – Mário a otec Miroslav

Mário sa tento rok bude sústrediť hlavne na české majstrovstvá. „Na Slovensku sú tento rok pre triedu Minimoto vypísané len tri podujatia, takže by sme chceli okrem Majstrovstiev Slovenska absolvovať celý český šampionát a rovnako ako vlani aj Brniansku ligu, ktorá je zároveň veľmi dobrým tréningom,“ prezrádza Miroslav plány na sezónu 2014.

Aj tento rok sa Mário počas zimy pripravuje v halách. „Niekoľkokrát sme boli v holíčskej hale Go-karts a raz aj v bratislavskej Kart One aréne, ktorá sa Máriovi veľmi páčila, no nevieme sa už dočkať prvých jázd vonku, tam sa najlepšie ukáže aj pripravenosť nášho motocykla pre triedu Junior B,“ vraví otec mladého pretekára, ktorý má v cieľoch pre sezónu 2014 jasno: „Chcel by som byť majstrom Slovenska aj Českej republiky,“ vraví Mário a priznáva, že by na motorke sedel čo možno najviac: „Príprava na novú sezónu je dobrá, no jazdenia mi nestačí, najradšej by som bol na motorke ešte častejšie.“

Mária čaká náročná sezóna
Mária čaká náročná sezóna

Zajacovci pochopiteľne už dnes pozerajú do budúcnosti, ktorá by mala v Máriovom prípade smerovať do štvortaktnej triedy MiniGP 140. „Už tento rok bola možnosť jazdiť v tejto triede, ale nechceme to urýchľovať,“ vysvetľuje otec Miroslav. „Nech sa Mário najprv čo najviac vyjazdí. Tento rok plánujeme motocykel triedy MiniGP vyskúšať maximálne pri nejakých tréningoch Junior Moto Academy, nech sa s tým Mário aspoň zoznámi.“ A čo hovorí na plány pre novú triedu samotný pretekár? „Rozhodne sa toho neobávam, už teraz sa na to teším.“

Aj tento rok sa Mário bude môcť spoľahnúť na podporu spoločnosti Holcim. „Veľmi nám to pomôže, absolvovať český šampionát totiž nie je jednoduché, podujatia sú vzdialené niekoľko stoviek kilometrov a preto sme spoločnosti Holcim vďační za ich podporu,“ uzatvára rozprávanie Miroslav Zajac.

Text a foto: Richard Karnok