Búlikove premiérové víťazstvo v novej triede

Richard Karnok

Premiérové víťazstvo v triede pokročilých (Nachwuchsklasse) v  ADAC MiniBike Cupe v nemeckom Schlüsselfelde zaznamenal 9-ročný Michal Búlik z BOS racing teamu Skalica.

Nováčik a najmladší jazdec kategórie dokázal pri neúčasti suveréna sezóny Ondřeje Vostatka (10, CZE) ovládnuť premiérovo v sezóne kvalifikáciu a vybojoval si pole position. Prvých deväť jazdcov sa dokázalo dostať do 1 sekundy!

Oba voľné tréningy sa nám nedarilo. Mali sme trojtýždňovú pauzu, kedy sme si od motoriek absolútne oddýchli, a preto sa Miško na motorke hľadal. Do prvej kvalifikácie sa však dokázal vyhecovať a zajazdil čas, ktorí žiadny z jazdcov nedokázal prekonať ani v druhej kvalifikácii. Oproti minulému roku sme sa zlepšili len o 0,2 sekundy, ale na trati fúkal extrémny vietor čo si odnieslo viacero stanov (aj náš).

V prvých pretekoch si Búlik napriek slabšiemu štartu postrážil prvé miesto. Štyri kolá držal v tesnom závese Schäfera (13, DE) s Cosicom (12, DE). Po piatom kole si začal postupne budovať drobný náskok, ktorý v cieli navýšil na necelé 4 sekundy a získal premiérové víťazstvo v tejto triede.

Do druhej jazdy si veril, ale štart bol opäť slabší, a na prvé miesto sa dostal Cosic. V treťom kole už bolo poradie Schäfer, Cosic, Búlik a ďalší traja jazdci sa dokázali do skupiny pritiahnuť. V siedmom kole sa prepracoval Búlik na druhé miesto a v desiatom kole bol lídrom. Tri kolá pred cieľom pri predchádzaní jazdca o kolo späť spravil Michal chybu,  prišlo ku kontaktu a nasledoval pád. Vďaka rýchlemu zodvihnutiu motorky sa dokázal udržať pred skupinou jazdcov bojujúcou o siedme miesto. Napriek poškodenej motorke dokázal siedme miesto udržať až do cieľa.

Prvé preteky sa vyvíjali podľa tímovej stratégie. Udržal si prvé miesto, dodržiaval pokyny z boxov, zajazdil najrýchlejšie kolo víkendu, a s prehľadom zvíťazil. V druhej jazde mal horší štart, ale dokázal sa dostať do čela, čo si cením najviac. Pád o pomalšieho jazdca je veľká chyba, ktorá nás stála víťazne double. Verím že si túto skúsenosť zoberieme do ďalších pretekov. Na štarte sú starší a skúsenejší jazdci a my sa snažíme získať čo najviac skúseností a aj takéto treba rátať. Z víkendu mám však veľmi dobré pocity, lebo sme napriek pauze patrili k najrýchlejším.

Začali sme pracovať na plánoch pre budúcu sezónu, čo nám vytvára otázku kam ďalej. Dostali sme serióznu ponuku do budúcej sezóny na účasť v španielskom šampionáte. Som v tomto smere dosť skeptický, pretože s rozpočtom, ani aktuálnymi partneri (ktorým sme veľmi vďační) nedokážeme vykryť prípadné náklady. Výsledok zo Schlüsselfeldu nás však motivuje do ďalšej práce a kladenia si vyšších cieľov.

Verím že sa na Slovensku nájdu partneri, ktorí by nám pomohli vyskúšať v budúcom roku najvyššiu „ligu“ a ukázať všetkým, že na to máme!

Priebežné poradie

Tlačová správa BOS racing teamu
Foto: ADAC

IMG_20150725_19125