Michal Búlik a Martin Gudába dominovali v Sosnovej

Richard Karnok 2

Cez víkend sa na Autodróme Sosnová u Českej Lípy  konalo štvrté podujatie Českého přeboru  MINIGP, MINIMOTO a SKÚTR 2013. Slovenské farby hájili dvaja pretekári, ktorí dokázali že patria k najlepším vo svojich kategóriách.

V pretekoch MINIMOTO Junior A potvrdil úlohu favorita 7-ročný Michal Búlik z BOS racing teamu Skalica (na snímke). V spojených triedach Junior A a Junior B vyjazdil v kvalifikácii celkové druhé miesto (prvé vo svojej triede), čo bol na rýchlej trati  v porovnaní so silnejšími strojmi kategórie B výborný výkon. V oboch pretekoch Miško suverénne zvíťazil, keď do posledného kola dokázal bojovať  s B-čkarmi aj o celkové  prvenstvo. Ziskom 50 bodov sa vrátil na prvú pozíciu celkového hodnotenia Českého přeboru.

Trieda MINIGP 50 bola v Sosnovej hviezdne obsadená, keď sa jej zúčastnila česká jazdecká špička, ktorá aktuálne „kraľuje“ pretekom MiniGP v Európe. Na štarte stálo 8 jazdcov na rovnakých strojoch Honda NSF 100, čo sľubovalo napínavé preteky. Kvalifikáciu ovládol  Filip Salač  – (minuloročný víťaz španielskeho Bankaja cupu a vicemajster ADAC cupu), druhé miesto vyjazdil Martin Gbelec (majster Európy 2012 a víťaz ADAC cupu 2011), tretie miesto Ondřej Vostatek (aktuálne vedúci pretekár ADAC cupu), štvrté Lukáš Simon (víťaz z Kecskemétu), piate Jiři Mrkývka (druhé miesto v Kecskeméte), ďalej Petr Svoboda a Nemec Nieman (obaja tohoroční účastníci nemeckého ADAC cupu). Posledné 8. miesto na štarte obsadil najmladší zo štartového poľa Miško Búlik, ktorý stratil na jazdca pred sebou v kvalifikácii len 0,5 sekundy! V pretekoch zvíťazil Filip Salač, druhý skončil Ondřej Vostatek a tretí Martin Gbelec.  Miško v pretekoch  tvrdo bojoval a po výbornom výkone získal siedme a šieste miesto.

„Na minibiku trať Miškovi výborne sedela, keď dokázal bez problémov porážať  jazdcov z B kategórie,“ hodnotí vystúpenie svojho syna Milan Búlik. „Momentálne úročíme prípravu z Holíčskej Gokart arény, kde nám umožnili cez zimu trénovať.  Do sezóny sme nastúpili v slušnej kondícii, ktorú sa nám darí držať.  Tieto preteky sú pre nás vrcholom prípravy na  Majstrovstvá Európy, ktoré sa konajú 3.a  4. augusta  v slovinskom Vransku. Tam by sme chceli získať cenné skúsenosti od Talianov a Španielov, ktorí patria aktuálne k najlepším v Európe. V triede MiniGP potvrdil Miško výrazný progres.  Na prvom podujatí v Dunajskej Strede sme na špicu strácali až 14 sekúnd na kolo a  aktuálne sa pohybujeme niekde na hranici troch sekúnd. Aj keď je motocykel pre Miška ťažký a ledva dočiahne na zem, jazda ho baví a je vidieť, že si preteky užíva.“

V kategórii najsilnejších Skútrov Expert  dominoval  Martin Gudába z 4RT teamu. Už v kvalifikácii nenechal nikoho na pochybách, kto je najrýchlejší a s prehľadom ju vyhral. V pretekoch žiadny zo súperov nedokázal akceptovať jeho vysoké tempo a ziskom plného počtu 50 bodov si upevnil vedúce miesto v hodnotení českého přeboru.