Mário Zajac o pretekoch CNV v Pompose

Richard Karnok

Slovenský pretekár Mário Zajac zahájil tohtoročnú sezónu účasťou na pretekoch v talianskom šampionáte CNV v Pompose, kde štartoval s voľnou kartou.

Mário Zajac:

Vo štvrtok v noci sme vyrazili do Talianska, aby sme v piatok stihli natrénovať pre mňa vcelku novú trať. V piatok ráno sme prišli do Pomposy. Bohužiaľ hneď od rána veľmi pršalo, chceli sme si v PMT kúpiť mokré pneumatiky, avšak PMT prišlo do Pomposy až v sobotu ráno. Vôbec nám to nepasovalo, pretože sme vedeli, že budeme mať veľmi málo času na trénovanie.

V sobotu sme absolvovali tri voľné 10-minutové tréningy, v ktorých sme sa hlavne snažili nastaviť motorku, čo sa nám vôbec nedarilo. Podarilo sa nám to až do prvej kvalifikácie. Hneď od začiatku kvalifikácie som sa na motorke cítil veľmi dobre, postupne som zrýchľoval, ale v mojom štvrtom kole, ktoré bolo doposiaľ najrýchlejšie som spadol. Rozbil som celú motorku, obe riadidlá, stúpačku, brzdu, polámal som kapoty.

Nevedeli sme, či vlastne budeme v tomto víkende pokračovať, nakoľko sme nemali dostatočne veľa dielov, ale našťastie sa to otcovi a Paci podarilo všetko opraviť a dokonca som stihol ešte nastúpiť do druhej kvalifikácie. V druhej kvalifikácii už nebolo naším cieľom zrýchľovať, chceli sme hlavne vyskúšať či funguje všetko na motorke tak ako má. Po sobotných kvalifikáciách som bol na 6. mieste celkovo a na 4. v mojej kategórii. Nebolo to vôbec podľa našich predstáv, ale na jazdcov predo mnou som strácal veľmi málo.

V nedeľu ráno sme absolvovali Warm-up a poobede nás už čakali dvoje preteky. Už pred pretekmi sme vedeli, že to bude hlavne o šťastí. Bolo tak hlavne pre počasie, ktoré bolo nevyspytateľné a nik nevedel na akých pneumatikách bude štartovať. Predpoveď bola taká, že má začať pršať akurát v čase nášho štartu. Niektorí jazdci zvolili suché pneu, no a my sme zariskovali a nazuli sme mokré. Hodinu pred štartom začalo popŕchať, z čoho sme sa celkom tešili a dúfali sme, že to tak vydrží a bude pršať až do konca našich pretekov.

Dvadsať minút pred naším štartom pršať prestalo, no predpoveď ukazovala, že počas našich pretekov má prísť veľký dážď. Po dvoch zahrievacích kolách pred štartom, som vedel, že trať nie je zďaleka na mokré pneumatiky. Štart sa mi podaril, síce som sa trošku prepadol, pretože jazdci čo boli za mnou mali suché pneumatiky. V pretekoch som sa snažil starať o gumy, aby som ich na suchej trati hneď nezodral a mohol to využiť ku konc. V polovici pretekov začalo jemne mrholiť, no stále to nebolo dosť. Do konca stále len mrholilo a nám risk nevyšiel a skončil som až celkovo na 7. mieste a v mojej kategórií štvrtý. Hneď po tom, ako sme zišli z trate prišiel veľký dážď, na ktorý sme celý čas čakali…

Boli sme teda už spoľahnutí, že do druhých pretekov to bude jasné a budeme štartovať na vode. Tak to aj celý čas vyzeralo, ale tesne pred naším štartom trať začala veľmi rýchlo osychať. My sme boli zase na mokrých pneumatikách ako väčšina jazdcov. Tentoraz pneumatiky nehrali až takú veľkú rolu keďže asi len dvaja jazdci boli na suchých pneu. Štart som trošku pohnojil a hneď na začiatku som trošku stratil, po prvom kole som bol na 4. mieste a strácal som asi dve sekundy na prvú trojku. V prvej polovici pretekov som bol najrýchlejším na trati a stratu sa mi podarilo stiahnuť. V druhej polovici som spravil dve malé chyby, prví dvaja jazdci mi utiekli a ja som bojoval s jedným jazdcom o tretiu pozíciu. Vedel som, že som rýchlejší a veril som si na tretie miesto. Dve kolá pred koncom som sa pokúsil o útok, ktorý mi nevyšiel a došlo ku kolízii, pri ktorej som spadol. Motorku som hneď postavil a dojazdil som na 4. mieste celkovo a na 3. mieste v mojej kategórií. Po dvoch pretekoch to celkovo vyšlo na 4. miesto v mojej kategórii.

Tento víkend nám šťastie vôbec neprialo, čo nás veľmi mrzí. Nepomohol som tomu ani ja, spravil som veľmi veľa zbytočných chýb, ktorým sa budem musieť počas sezóny vyvarovať.

Chcel by som sa poďakovať všetkým sponzorom, ľudom, ktorí nám pomáhajú a fandia nám.

TS Mária Zajaca

 

Chuť si skúsime napraviť na ďalších pretekoch, ktoré sa uskutočnia už tento víkend v Dlhej na medzinárodných majstrovstvách Slovenska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *