Mário Zajac o predsezónnom kempe mládeže SMF v Taliansku

Richard Karnok

Po dlhej zimnej pauze, sme dostali možnosť zúčastniť sa predsezónneho testovania na okruhu v Ortone, kde sa budú konať naše prvé preteky v talianskom šampionáte Ohvale Coppa Italia. Po dlhých 1300 kilometroch sme vo štvrtok poobede dorazili na okruh. Rýchlo sme vybalili všetky veci, aby som ešte stihol najazdiť nejaké kilometre.

Okruh v Ortone som už poznal z predchádzajúcej sezóny, a už vtedy mi veľmi pasoval. Naším štvrtkovým cieľom bolo hlavne zabehnúť nový motor a začať si postupne zvykať na novú motorku. Poobede sme stihli odjazdiť 5 tréningov, v ktorých som si postupne zvykal na vyšší výkon oproti minuloročnej Ohvale 160. Na novom stroji je toho pre nás veľa nového, máme tam super tlmiče, s ktorými sme sa museli naučiť pracovať, nové pneu značky Pirelli.

Cely piatok sme teda obetovali hlavne nastaveniu tlmičov a nových pneumatík. Tlmiče sa nám podarilo nastaviť nečakane rýchlo, no s pneumatikami to bolo oveľa náročnejšie. Na motorke sme mali sériové rezané Pirelli, ktoré v sebe nemajú veľa gripu. Oproti minuloročným PMT to bol markantný rozdiel, a trvalo mi pol dňa kým som pneumatikám začal veriť. V piatok poobede som sa už na motorke začal cítiť komfortne a postupne som začal zrýchlovať.

V sobotu nám neprialo počasie, a od rána silno pršalo. Nemali sme ani mokré gumy, ale aj tak sme sa rozhodli vyjsť na trať na suchých pneu a získať nové skúsenosti s mokrou vozovkou. Na trať sme sa odvážili vyjsť len dvaja, ja s Kubom Adamíkom. Myslím si, že nám tento deň na vode dal veľmi veľa a tieto skúsenosti sa pokúsime v sezóne využiť najviac ako sa bude dať.

V nedeľu už to bolo úplne o niečom inom. Trať vyschla, ale stále bola studená. Tento deň sa nám už viac vydariť nemohol. Na motorke som si hneď od rána veril a postupne som začal zrýchlovať. Na konci dňa sa mi podarili zajazdiť extrémne rýchle časy, ktoré boli skoro rovnaké s minuloročnými TOP časmi. Bol som veľmi rád, že som tam dokázal jazdiť také časy na studenej trati so sériovými pneu.

Tento test dopadol vysoko nad naše očakávania. Touto cestou, by som sa chcel poďakovať SMF, a hlavne Milošovi Balážovi, že nám dokázal vybaviť tento parádny test. Taktiež, by som sa chcel poďakovať mojim rodičom, Paci sa super fotky, všetkým sponzorom, bez ktorých by sa nám to určite nepodarilo uskutočniť. Už teraz sa neviem dočkať prvých pretekov, ktoré sa budú konať u nás na Slovensku v Dlhej 29.-30. apríla.

Mário Zajac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.