Majstrovstvá SR mládeže čaká strhujúce finále

Richard Karnok

Majstrovstvá SR, MMČR, FIM MiniGP Alpe Adria Series a Babetta Cup. Boj o body do týchto seriálov sa odohrával 7. augusta 2021

na kartingovom okruhu v Dlhej. Posledné slovenského šampionátu sa uskutoční ako dvojité preteky na Slovakia Ringu 18. septembra, a to je čas pozrieť sa na to, ako sa domáce majstrovstvá našich najmenších nádejí vyvíjajú. Bodové rozdiely v tabuľke nám totiž sľubujú napínavé finále.

Vedúci pretekár triedy PW50 Šimon Urbančok

Do hodnotenia MSR sa v Dlhej jazdilo v rámci tried PW50, MiniGP 110 a MiniGP 160. Otázkou je trieda MiniGP Open. Motorky kategórie Pitbike a Moto5 mali totiž tento rok totiž súťažiť po dohode s maďarskými organizátormi v rámci seriálu Central European Minibike Cup, teda v skutočnosti medzinárodných majstrovstiev Maďarska, ale už po druhý raz viazne komunikácia z maďarskej strany (rovnako ako pred dvomi rokmi vo vtedy dožívajúcom seriáli JIMC) a vypatráť (bezúspešne) zvláštne ustanovenia a základné informácie k jednotlivým podujatiam tesne pred ich plánovaným začiatkom pripomína skôr úlohu pre Sherlocka Holmesa… Osobne si viem predstaviť, že by bola trieda MiniGP Open ako Slovenský pohár dodatočne preradená a zarátaná naspäť pod MMČR aj s tým, že by jazdci dostali spätne body tak, ako ich získali na predchádzajúcich pretekoch. Pokúsim sa to navrhnúť na ďalšom zasadnutí ŠK CPM SMF.

Ale späť do Dlhej. Okrem hodnotenia MSR sa o body po prvý raz bojovalo aj do seriálu FIM MiniGP Alpe Adria Series, kde sa tiež predstavila trojica slovenských pretekárov. Nakoniec sa po zrátaní bodov z oboch jázd zoradili v poradí šiesty Ladislav Veverka, siedmy Bruno Kiss a ôsmy Lukáš Végh.

Účastníci FIM MiniGP Alpe Adria Series na okruhu v Dlhej

V MSR v triede PW 50 potvrdil v Dlhej svoju vynikajúcu formu Šimon Urbančok, ktorý dvakrát zvíťazil a pred poslednými pretekmi má 14-bodový náskok pred rovnako výborne jazdiacim Romanom Masárom. Obaja pretekári Macerano Racing Teamu sa navyše vo vynikajúcom svetle prezentujú aj v spomenutom seriáli Central European Minibike Cup. Celkom bez šancí na obhajobu titulu majstra SR však nie je ani Lucián Végh, hoci s 26-bodovou stratou na Urbančoka ide skôr už len o teoretickú možnosť.

Len päťbodový rozdiel v tabuľke je medzi najúspešnejšou dvojicou triedy MiniGP 110, Alexom Haplom a Lukášom Kozubíkom. Na čele je Hapl, ktorý má na svojom konte dve víťazstvá, no druhý Kozubík dokázal zvíťaziť už päťkrát, ale chýbajú mu body hneď z prvých pretekov v Dlhej, kde pre pád nedokončil. Táto trieda teda bude na Slovakia Ringu poriadne sledovaná. S obahjobou titulu sa už rozlúčil Lukáš Végh, ktorý stráca na prvého Hapla 52 bodov, a tak na titul nemôže pomýšľať ani v teoretickej rovine.

Ladislav Veverka si na trati v Dlhej počínal výborne a zapísal si aj druhé miesto do hodnotenia MMČR

V triede MiniGP 160 máme len troch zástupcov, ale ich súboje sú korením každého pretekárskeho podujatia. Mário Zajac sa pre svoj vek už na budúci rok v tejto triede nepredstaví, a tak by a s ňou určite rád rozlúčil majstrovským titulom, pričom je v priebežnom poradí prvý. Proti ale bude najmä obhajca celkového prvenstva Ladislav Veverka, ktorý stráca len šesť bodov a v jeho prípade sa začína prejavovať trénerská práca Lukáša Peška, keď práve v Dlhej dvakrát zvíťazil. Podľa čerstvých informácií sa však dnes zranil na pretekoch FIM Alpe Adria MiniGP Series v českom Chebe, no verme, že práve na posledné preteky na Slovakia Ringu o päť týždňov bude opäť v stopercentnej forme. Nesmieme však zabudnúť na tretieho v poradí, Bruna Kissa, ktorý síce na Zajaca stráca 22 bodov, ale má na svojom konte má už aj dve víťazstvá z Třinca a na Slovakia Ringu sa môže stať všeličo.

Priebežný stav MSR mládeže stiahnete kliknutím sem…

Text: Richard Karnok
Foto: Jaroslav Hanus

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *