Lukáš Kozubík zvíťazil na pretekoch MMČR miniracing vo Vysokom Mýte

Richard Karnok

V sobotu 7. mája sa v rámci podujatia Medzinárodných majstrovstiev ČR miniracing vo Vysokom Mýte uskutočnili aj druhé preteky MMSR a MSR, ktorých sa zúčastnil aj 12-ročný Lukáš Kozubík, pretekár Majo Racing Teamu v triede Ohvale 160.

Pre Lukáša to bola prvá príležitosť porovnať sa so zahraničnou konkurenciou. Zároveň to bola pre nás veľká neznáma, keďže Lukáš vo Vysokom Mýte nikdy predtým so 160-kou nejazdil a ani minulý rok sa nám tu pre technické problémy s motorkou vôbec nedarilo. Nemali sme teda vôbec žiadne dáta, od ktorých by sme sa odrazili, a preto sme začínali s nastavením z pretekov v Dlhej. Podujatie začalo už v piatok prvými tréningmi. Vzhľadom na nepriazeň počasia sa nám podarili odjazdiť len tri tréningy a s dosiahnutými časmi sme neboli vôbec spokojní.

Sobotné ráno nás privítalo chladným počasím a predpoveď bola prehánky a mrholenie na celé dopoludnie. Lukáš prekvapil hneď v prvom tréningu, ktorý suverénne vyhral napriek nepriaznivému počasiu a výsledkom z piatkových tréningov. Keďže premenlivé počasie pokračovalo, do druhého tréningu sme zmenili obutie na „intermedia“, čo sa ukázalo ako nesprávna voľba.
Pred kvalifikáciou začalo ešte viac popŕchať a väčšina súperov vsadila na istotu a obula mokré pneumatiky. My sme sa ale rozhodli zariskovať a obuli sme suché, čo sa nakoniec ukázalo ako správna voľba a Lukáš vybojoval v kvalifikácii pole position s časom 52:791, čím doslova deklasoval svojich súperov a zároveň tak zaznamenal svoj osobný rekord na tejto trati.

Štart do prvých pretekov sa Lukášovi vôbec nepodaril a prepadol sa až na 6. pozíciu. Vďaka bezchybnej stíhacej jazde sa mu však darilo získavať stratené pozície späť a už v ôsmom kole bol na druhej pozícii. Žiaľ, kým sa mu to podarilo, prvý jazdec si už vybodoval obrovský náskok a nebolo v Lukášových silách ho dobehnúť a prvé preteky dokončil na druhom mieste.

Do druhých pretekov nastupoval s odhodlaním nepokaziť štart, čo sa mu aj podarilo. Po zhasnutí červených svetiel skvelo odštartoval, ujal sa vedenia a každým kolom bezchybnou jazdou zväčšoval svoj náskok na súperov až do samotného konca pretekov. Vyhral štýlom štart – cieľ a pripísal si plný počet bodov, vďaka čomu sa stal aj celkovým víťazom vo svojej kategórii v MMČR, MMSR a MSR.
Najväčším prekvapením pre nás bolo, že to všetko dokázal Lukáš s rovnakým nastavením motorky, aké mal pred týždňom v Dlhej. Vďaka týmto výsledkom je Lukáš momentálne na priebežnej prvej pozícii v kategórii MiniGP160 v priebežnom hodnotení MMSR, MSR a OHVALE 160 MMČR.

Touto cestou by sme chceli poďakovať našim partnerom, firmám MK ILLUMINATION s.r.o., ASP Group s.r.o. a značke LS2, MOTOSPOL RACING s.r.o. a značke IPONE, mx – 100 moto s.r.o., AUTO LUMA s.r.o., Motogroup s.r.o., TYREX.CZ, LeathClean s.r.o., MACERANO MOTO ACTIVITY, MOTOCLUB BALÁŽ a samozrejme Majovi Michalovičovi a jeho teamu MAJO RACING TEAM, ktorého sme súčasťou a všetkým, ktorí nám fandia a bez ktorých podpory a pomoci by sme tieto výsledky neboli dosiahli.
Lukáš by rád touto cestou poďakoval svojmu triednemu učiteľovi pánovi Jozefovi Tutkovi a vedeniu Súkromnej základnej školy pre intelektovo nadaných žiakov INTELEKT na Znievskej 2 v Bratislave za pochopenie, podporu a uvoľňovanie z vyučovania na tréningy a preteky. „Ďakujeme“