Lukáš Kozubík uspel na FIM MiniGP Alpe Adria Series vo Visonte

Richard Karnok

Úspešné ukončenie sezóny 2022 pre Lukáša Kozubíka na posledných pretekoch FIM MiniGP Alpe Adria Series v maďarskej Visonte.

Dňa 25. 9. sa na okruhu Black Star Speedway v Maďarskej Visonte uskutočnilo posledné podujatie pretekov FIM MiniGP Alpe Adria Series, na ktorom štartovali jazdci z Českej Republiky, Poľska, Maďarska, Litvy, Lotyšska a Slovenskú republiku reprezentoval 12-ročný Lukáš Kozubík. Toto záverečné podujatie malo trochu nezvyčajný harmonogram. V piatok a sobotu boli na programe len voľné tréningy a v nedeľu dve kvalifikácie a dvoje preteky.

Vzhľadom na skutočnosť, že Lukáš ešte nikdy predtým na trati Black Star Speedway vo Visonte neštartoval a ani netrénoval, a po porade s Majom Michalovičom, za ktorého tým Majo Racing jazdíme, rozhodli sme sa vyraziť už vo štvrtok poobede, aby mohol Lukáš absolvovať všetky voľné tréningy v piatok aj v sobotu.

V piatok nás čakalo sedem voľných tréningov. Piatkové ráno nás privítalo veľmi chladným počasím, ale v priebehu dňa sa postupne otepľovalo a Lukáš tak mohol spoznávať trať a zrýchľovať. Zároveň sme hľadali správny prevod. Časy išli postupne dole, ale s prevodom nebol Lukáš stále spokojný.

V sobotu sme pokračovali vo voľných tréningoch. Tentoraz boli na programe už len štyri tréningy a preto sme sa museli rýchlo rozhodnúť, čo ešte vyskúšať, aby sme mali najlepšie možné nastavenie na preteky. Nakoniec sa nám podarilo trafiť prevod, s ktorým bol Lukáš spokojný a aj jeho najrýchlejší čas to potvrdzoval.

V nedeľu nás od rána sprevádzala zamračená obloha a predpoveď bola prehánky a dážď. Obe kvalifikácie sa nám podarilo odjazdiť ešte na suchej trati a Lukáš stále pokračoval v zrýchľovaní a znižovaní odstupu od najrýchlejších jazdcov. V prvej kvalifikácii obsadil piate miesto a v druhej sa posunul na štvrté miesto časom 56:914. Štvrtá pozícia znamenala aj Lukášove postavenie na štarte.

Prvé preteky sme stihli opäť na suchej dráhe. Lukáš mal perfektný štart a do prvej zákruty si udržal svoju pozíciu s malým náskokom na zvyšok štartového poľa. Tento svoj náskok postupne navyšoval a do cieľa dorazil s dostatočným náskokom na skvelom 4. mieste s najrýchlejším časom 56:879.

Druhé preteky už boli na mokrej trati, čo perfektne sedí Lukášovmu plynulému jazdeckému štýlu. Štart mu síce tentoraz až tak nevyšiel a prepadol sa až na piatu pozíciu, ale už v tretej zákrute prvého kola bol na tretej pozícii a tesne nalepený na prvých dvoch jazdcov. Všetci traja mali výrazne rýchlejšie tempo ako zvyšok štartového poľa a rýchlo si budovali náskok. Celé preteky jazdili veľmi vyrovnané časy. Cieľom prešli takmer súčasne a Lukáša na 3. mieste delilo od prvého miesta len 0,57 sekundy. Zároveň Lukáš dosiahol v poslednom kole aj druhý najrýchlejší čas pretekov s hodnotou 1:02:812.

Trať Black Star Speedway je veľmi pekná a technická a nachádza sa vo veľmi krásnom prostredí. Všade panovala pokojná a uvoľnená atmosféra, až sme si pripadali ako na dovolenke a nie na pretekoch. Tieto preteky sa niesli v neskutočnom športovom duchu čo podtrhla spolupráca Litovcov, Lotyšov, Čecha a Slováka pri výmene motora Poľskému jazdcovi po poruche v kvalifikácii, aby mohol nastúpiť do pretekov. Bola to skutočná ukážka Fair Play.

Radi by sme ešte touto cestou poďakovali všetkým našim sponzorom, partnerom a všetkým, ktorí nám fandia a bez ktorých podpory a pomoci by sme túto sezónu nemohli absolvovať.

Ďakujeme a už teraz sa tešíme na sezónu 2023.

TS Luki#15

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *