Lukáš Kozubík: Na trať môžu už päťroční, rozhoduje iba kvalita

Richard Karnok

Iba dvanásťročný Lukáš Kozubík je žiakom Súkromnej základnej školy pre intelektovo nadaných žiakov na Znievskej ulici v Bratislave. Záľube v jazde na motorke prepadol už vo svojich štyroch rokoch. V poslednej sezóne získal titul majstra Slovenska.

Trénuje na domácich dráhach aj v zahraničí
V škole ho zaujala technika a španielčina, z koníčkov uprednostňuje motorky, lego a box. Obľúbeným filmom pretekára je Pacific Rim a obľúbenou počítačovou hrou Roblox. Lukáš sa na motorku posadil v čase, keď mnohé deti dolaďujú ešte iba chodenie. „K motorkám som sa dostal, keď som chodil na tréningy so staršou sestrou Ninou, ktorá tiež jazdila. Keď som videl jazdiť ju a aj ostatných, zapáčilo sa mi to, a teraz ma to baví ešte viac. Jazdím už od štyroch rokov. K motorkám ma doviedol otec, ktorý takisto jazdil,“ začal svoje rozprávanie talentovaný chlapec. „Počas sezóny na motorke trénujem väčšinou tri, až štyrikrát do týždňa. Trénovať chodím na kocku do Čunova, na Čermo ring v Bratislave a na motokárové dráhy v Dlhej a na Slovakia ringu. Pred pretekmi v zahraničí chodíme trénovať aj tam.“ Aké predpoklady musí spĺňať ten, kto sa podobne ako Lukáš rozhodne venovať motorkám? „Hlavne musí mať odvahu a pevnú vôľu. No a samozrejme dobrú kondíciu, rovnováhu a koordináciu. Je to veľmi finančne a časovo náročný šport,“ vysvetlil jazdec. Minimálny vek na povolenie štartovať v pretekoch je podľa neho päť rokov.

Stroje sú rovnaké, rozhoduje iba jazdec
Lukáš po prvýkrát pretekal na pretekoch, keď mal takisto päť rokov. „Bolo to v Kecskemete v Maďarsku a skončil som asi trinásty,“ zaspomínal. Jazdí v kategórii Mini GP 110. „Ide o triedu pre jazdcov od 7 do 14 rokov. Jazdí sa na jednotných motorkách OHVALE 110 4S. Keďže na nich nie sú povolené žiadne úpravy, o výsledku rozhodujú jazdecké schopnosti a nie motocyklová technika. Servis zabezpečuje hlavne otec. Pri zložitejších opravách nám pomáha Majo Michalovič z Majo Racing School, za ktorého team aj pretekáme. Ja som hlavne jazdec, ale pomáham aj ja.“ A aké mašiny Lukáš momentálne vlastní? „Momentálne mám štyri motorky: môj úplne prvý stroj YAMAHA PW 50, ďalej Pitbike IMR 90, na ktorom som pred dvoma rokmi vyhral Slovenský pohár a dva motocykle OHVALE. Jeden 110 4S, s ktorým som vyhral Majstra Slovenska 2021 a jeden 160 4S, s ktorým budem pretekať tento rok, keďže postupujeme o triedu vyššie.“

O pády nikdy nebola núdza
Tréningový a súťažný stroj nie sú jeden a ten istý. V Lukášovom tíme je to však novinka. „Doteraz som používal rovnakú motorku na preteky aj na tréningy. Nemal som náhradnú motorku, ale len náhradné diely a náhradný motor. V tejto sezóne už budeme mať aj náhradnú motorku,“ povedal. „Mal som mnoho pádov, hlavne, keď som s jazdením začínal. Ale pri žiadnom z nich som sa nijako nezranil vďaka dobrej prilbe, kombinéze, rukaviciam a čižmám. Zatiaľ čo mimo motoriek som mal niekoľko úrazov,“ uviedol na margo zranení. Strach z pádu na motorke už nemá. „Beriem to ako poučenie na to, aby som nabudúce neurobil rovnakú chybu. Z chýb sa učíme a čo ťa nezabije, to ťa posilní.“ Jeho mamka synovo jazdenie berie v pohode. „Ale bola s nami radšej iba na pár pretekoch,“ skonštatoval pretekár.

Na cesty ísť nechce
Pedagógovia v škole sú jeho športu naklonení. „Učitelia ma podporujú a vychádzajú mi v ústrety. Hlavne, keď sa potrebujem uvoľniť z vyučovania na tréningy alebo preteky. Preto by som sa im za to chcel veľmi poďakovať.“ Spolužiačky na „mašine“ zatiaľ nevozí. Jeho najvyššou dosiahnutou rýchlosťou bola rýchlosť okolo 110 km/h. Opýtali sme sa ho, či ako vodič bude vedieť dodržať predpísanú rýchlosť v bežnej cestnej premávke. „To neviem, ale na ceste jazdiť nechcem. A je to nebezpečnejšie, než auto,“ myslí si. Predstavu o vysnívanej motorke má veľmi konkrétnu. „Ak by sme na to neskôr finančne mali, bola by to asi Ducati Panigale V4 R.“

Lukáš je úradujúci majster Slovenska
Počas tréningov a pretekov prichádza mladý jazdec do kontaktu s rovesníkmi – pretekármi. Vymieňajú si skúsenosti, hovoria o motorkách, ale napríklad aj o škole a ďalších témach. „Áno a bavíme sa o mnohých veciach,“ skonštatoval Lukáš. Za sebou má už množstvo pretekov. „Nemám to spočítané, keďže pretekám už od piatich rokov, ale každý rok sa zúčastňujem cca 6 – 8 pretekov. Pretekám aj v zahraničí, v Česku a Maďarsku. Mojím obľúbeným pretekárom je Marc Marquez; páči sa mi jeho štýl jazdy. Moje najväčšie dosiahnuté úspechy sú tretie miesto v kategórii PW 50 na Majstrovstvách Slovenska 2018, prvé miesto na Slovenskom pohári Pitbike Junior v roku 2019, druhé miesto na Juniorských medzinárodných motocyklových majstrovstvách (JIMC) Pitbike Junior v roku 2019 a titul majstra Slovenska na majstrovstvách Slovenska Mini GP 110 v roku 2021,“ uviedol niektoré z úspechov Lukáš Kozubík. „Môj sen je dostať sa do Španielska a zapretekať si na majstrovstvách sveta. Bolo by fajn, keby som vyhral, ale jazdím hlavne pre zábavu,“ poodhalil svoje sny Lukáš.

Zhováral sa: Ľuboš Lukáč, Text: Dušan Guman
Foto: Jaroslav Hanus

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *