Ladislav Veverka: Mojím cieľom je víťaziť

Richard Karnok

Počas uplynulých siedmich pretekárskych sezón na našich juniorských podujatiach vybojoval mnoho vynikajúcich výsledkov, do špičky však patrí nielen na Slovensku, ale aj v rámci hodnotenia medzinárodného šampionátu JIMC, ktorý spájal pretekárov z Českej republiky, Maďarska a Slovenska. Darí sa mu aj v medzinárodnom českom šampionáte a vlani debutoval na majstrovstvách Európy. Reč je o 13-ročnom Ladislavovi Veverkovi z Bratislavy, ktorý sa nám predstaví v nasledujúcom rozhovore.

Na majstrovstvách Európy v talianskej Adrii

Laco, máš trinásť rokov, no tvoje meno sa v štartových listinách pretekárskych podujatí objavuje už sedem rokov. Pamätáš si, ako a kedy si sa vôbec k motorkám dostal?
Nespomínam si na to presne, bol som malý, ale viem, že ako štvorročný som chodil na zápasenie a potom otca jeho kamarát nahováral, aby sme skúsili motorky. Šli sme do toho, povedali sme si, že také dva roky sa tomu budeme venovať a vidíš, zostali sme pri motorkách doteraz.

Spomenieš si na svoju prvú jazdu na motorke?
Áno, ibaže neviem, kedy to presne bolo. Jazdil som na Slovakia Ringu, tam, kde je škola šmyku a organizovala to Junior Moto Academy. Spomínam si aj na to, že v začiatkoch sme skúšali aj minibike Blata, ale nesadlo mi to, nejazdilo sa mi na ňom dobre, no neskôr som ho rád používal na trénovanie.

Kedy si jazdil na prvých pretekoch?
Mal som asi šesť rokov a jazdil som triedu PW50.

V roku 2014 na Yamahe PW50

To by sedelo, pretože sa v roku 2014 objavuješ vo výsledkoch triedy PW50. V nej si bol veľmi úspešný, keďže v rokoch 2016 a 2017 si skončil celkovo druhý v medzinárodnom juniorskom šampionáte JIMC a zo Slovákov si bol oba razy prvý…
Áno, to je pravda, v druhom roku som ale už jazdil triedu PW50 Special. To už som však začal aj na Ohvalke a jazdil som dve triedy.

Navyše si si v roku 2018 v Španielsku na tréningu skúsil aj stroj IMR a u nás si sa udomácnil v triedach MiniGP. Ktoré zo svojich doterajších pretekov považuješ za najlepšie?
Predminulý rok na posledných pretekoch triedy MiniGP 110 v českom Třinci. Na štarte druhej jazdy mi zhasol motor, pretože som príliš rýchlo pustil spojku. Potom som sa pustil do stíhacej jazdy a v cieli som bol tretí.

A čo najhoršie preteky?
Nenapadajú mi také, ktoré by som mohol nazvať najhoršími. Asi také nemám.

Po namáhavom výkone. Teplota vzduchu bola takmer na štyridsiatke… 

Pri pohľade na celkové výsledky tvojej doterajšej kariéry je vidieť krásny postup nahor, vlani si bol majstrom Slovenska v triede MiniGP 160, v medzinárodnom  českom šampionáte si skončil štvrtý. Takže so sezónou si asi spokojný…
Asi tak na osemdesiat percent. Mrzí ma, že sa na záver sezóny pre pandémiu neuskutočnili preteky na Slovakia Ringu, kde som chcel ešte zaútočiť na celkové tretie miesto v českých majstrovstvách.

Minulý rok si sa zúčastnil pretekov majstrovstiev Európy v talianskej Adrii, kde si skončil na deviatom mieste. Aký to bol pre teba zážitok?
Bola to výborná skúsenosť, všetko tam bolo na vysokej profesionálnej úrovni, od organizácie až po pretekárov a dalo mi to veľa.

Aké máš plány a túžby pre nadchádzajúcu sezónu?
Zostávam v triede MiniGP 160, tiež chcem skúsiť aj triedu Moto5. Ak sa bude dať, tak by som sa rád prebojoval aj do nových majstrovstiev sveta MiniGP. A túžby? Mojím cieľom je víťaziť. Myslím, že to tak chce každý pretekár.

V roku 2019 si mohol byť majstrom Slovenska, na svojom konte si mal tri víťazstvá, štyri druhé a jedno tretie miesto. Neštartoval si však na poslednom podujatí a titul si prehral o šesť bodov. Prečo si nebol v Kakucsi?
Bol som zranený. Diagnóza: dislokácia kĺbu malíčku na ruke s nutnosťou operácie. 

V roku 2019 mu slovenský titul unikol o vlások

To si si spôsobil na motorke?
Nie, v škole.

Bitka s kamarátmi?
K bitke nedošlo, len som použil viac sily ako rozumu. (smiech)

Čo rád robíš, keď nejazdíš na pretekárskej motorke?
Mám rád zápasenie a takisto si rád s kamošmi zahrám hokejbal a futbal.

Čo rád vidíš na tanieri?
Je toho veľa, ale s istotou môžem spomenúť pizzu. No musím si samozrejme dávať pozor, súčasťou prípravy na preteky je aj vyvážená zdravá strava.

Na ME v Taliansku s Lukášom Véghom (v strede) a Máriom Zajacom (vpravo)

Obľúbený nápoj?
Ochutená minerálka.

Je pretekár, ktorého obdivuješ a je tvojím vzorom?
Páči sa mi štýl Marca Marqueza. Nepovedal by som, že je priamo mojím vzorom, ale určite sa ním inšpirujem.

Spomenul si prípravu na preteky, ako vyzerá tvoja príprava po fyzickej stránke?
Mám nastavené individuálne tréningy päťkrát do týždňa. Tri dni na vytrvalostnú kondíciu, dva dni silovú. Niekedy, keď je trénovanie namáhavejšie, je jeden deň v týždni regeneračný tréning.

Kam chodíš do školy?

Na Základnú školu Podzáhradná v Podunajských Biskupiciach.

Na najvyššom stupni

Čo po základke?
Ešte neviem presne, ale určite chcem ísť na nejakú školu s technickým zameraním.

Vráťme sa k pretekom, máš trinásť rokov, pri motorkách chceš zostať, čoskoro sa budeš musieť obzerať po vyššej kategórii…
Áno, rozmýšľame o triede Supersport 300. V rámci tréningu by som rád vyskúšal vyššiu kubatúru, potešila by ma možno šesťstovka. 

Prezradíš aj vzdialené ciele svojej kariéry?
Rozmýšľať o triede MotoGP by bola až priveľká odvaha, avšak priznám sa, že prebojovať sa do MS triedy Moto3 by som chcel skúsiť. To však bude stáť veľa námahy…

… a financií. Motocyklový šport sa nedá robiť bez potrebnej podpory, komu vďačíš za to, že môžeš jazdiť?
V prvom rade otcovi, ktorý pre mňa robí všetko, je aj mechanikom a ďakujem aj všetkým otcom v našom úzkom kruhu na pretekoch, kde sme skvelá partia, takisto moje poďakovanie patrí mame, ktorá je mojou veľkou fanúšičkou a podporovateľkou. Ďakujem aj za možnosť užívania produktov ioy., ktoré mi svojími zdravotnými účinkami pomáhajú. 

Laco, ďakujem ti za rozhovor a držím palce v napĺňaní cieľov.

Zhováral sa Richard Karnok
Foto: Richard Karnok a archív L. Veverku

Ladislav Veverka

Narodený 23. 11. 2007

Kariéra:

  • 2014 – 12. miesto v JIMC v triede PW50, 7. miesto v hodnotení slovenských pretekárov
  • 2015 – 8. miesto v JIMC PW50, 6. miesto v hodnotení slovenských pretekárov
  • 2016 – 2. miesto v JIMC PW50, 1. miesto v hodnotení slovenských pretekárov
  • 2017 – 2. miesto v JIMC PW50 Special, 1. miesto v hodnotení slovenských pretekárov, 5. miesto v pohári Ohvale
  • 2018 – 5. miesto v JIMC MiniGP 110, 4. miesto v hodnotení slovenských pretekárov
  • 2019 – 2. miesto v JIMC MiniGP 160, 2. miesto v MSR MiniGP 160
  • 2020 – Majster SR MiniGP 160, 4. miesto v MMČR MiniGP 160, 9. miesto Majstrovstvá Európy mini racing

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *