50cm3.eu Amateur Sports Team sa predstavuje

Richard Karnok

Náš racing team sa začal rodiť v roku 2006. Vtedy som sa (Matej Štěpánek) bol prvýkrát pozrieť na preteky skútrov v Lehniciach. Boli to vytrvalostné preteky a hneď ma to chytilo. V garáži už vtedy stála Gilera Runner, tak padlo rozhodnutie, že z nej bude “závoďák”.

V roku 2007 som absolvoval prvé preteky v triede 70 Racing 1 a bola to veľká zábava. Vtedy vlastne vznikol Scooter-parts racing team, kde sa mali prezentovať schopnosti a možnosti tuningu skútrov, ktorému som sa profesionálne venoval. V sezóne 2008 pribudol ďalší jazdec, avšak ten odjazdil len jedny preteky a potom to vzdal. Zlom nastal až v roku 2009, kedy sa do teamu pridal Pavel Moravec. Postavili sme Piaggio Quartz do triedy Street a na vytrvalostné preteky a ja som ostal verný mojej Gilere. Spolu sme to ťahali aj v sezóne 2010. V sezóne 2011 prichádza do teamu najväčšia posila a naša hviezda, Lukáš Há. Hneď po príchode do teamu vybojoval majstrovský titul v jednotlivcoch v triede Street a pre sezónu 2012 prestúpil do triedy Sport 50 a aj tam vybojoval s veľkou dominanciou ďalší titul.

Medzičasom sme zmenili názov teamu na súčasný a to 50cm3.eu racing team, čo nás lepšie vystihuje. Stále hľadáme nové výzvy a nové talenty. Rozhodli sme sa ako jediný slovenský team, že sa pustíme do vlastného vývoja dielov na preteky a výsledkom je celý rad úspešných súčiastok a kitov (oversize pro flow sanie, výfuk, RSA style valec, CNC frézované kompozitné piesty atď.). Spolupracujeme na vývoji nových materiálov, ktoré sa objavujú napríklad aj vo Formule 1. Okrem vývoja dielov pracujeme aj na rozširovaní teamu. V sezóne 2014 nám pribudli noví jazdci a pre budúci rok 2015 ich máme celkovo 6.

Naši pretekári:
Matej Follrich # 99
Lukáš Há # 24
Pavel Moravec # 21
Matej Štěpánek # 57
Samuel Zorkóczy # 69
Dominik Žvásta # 7

Text: Matej Štěpánek
Foto: Anita Horváthová and Peter Zorkóczy © 2014